Skip to content

Jaskynné mesto Uplistsikhe

Starobylé skalné mesto, ktoré bolo svedkom kľúčových udalostí gruzínskej histórie.

Približná doba čítania: 3 minúty

Uplistsikhe (doslova “Pánova pevnosť”) sa nachádza vo východnom Gruzínsku a je to opustené skalné mesto, ktoré kedysi zohrávalo dôležitú úlohu v gruzínskej histórii. Miesto bolo založené na konci doby bronzovej, okolo roku 1000 pred n. l., a bolo obývané až do 13. storočia n. l. Medzi 6. storočím pred n. l. a 11. storočím n. l. bolo Uplistsikhe jedným z najdôležitejších politických a náboženských centier predkresťanského Kartli – jedného z predchodcov gruzínskeho štátu.

Archeológovia tu objavili množstvo chrámov a nálezov týkajúcich sa bohyne slnka, uctievanej pred príchodom kresťanstva. Po príchode kresťanstva do Gruzínska mesto stratilo na význame v prospech nových centier kresťanskej kultúry, predovšetkým Mcchety a Tbilisi. Napriek tomu život v Uplistsikhe pokračoval, boli postavené kresťanské stavby a krátky čas v meste koexistovali kresťanstvo a stará viera.

Po dobytí kráľovského mesta Tbilisi Arabmi sa začal druhý rozkvet mesta, keď sa Uplistsikhe stalo sídlom kráľov Kartli, počas ktorého sa mesto rozrástlo na približne 20 000 obyvateľov a vyvinulo sa na dôležitú karavánovú obchodnú stanicu. Keď bolo Tbilisi v roku 1122 znovu dobyté, Uplistsikhe čelilo okamžitému a rýchlemu úpadku, ktorý vyvrcholil zničením veľkých častí mesta počas mongolského dobývania v 13. storočí a následným opustením zvyšku mesta.

Jaskynné mesto možno rozdeliť na dolnú, centrálnu a hornú časť s rozlohou takmer 40 000 štvorcových metrov. Centrálna oblasť, v ktorej sa nachádza väčšina do skaly vytesaných konštrukcií, je s dolnou oblasťou spojená úzkym tunelom. Väčšina do skaly vytesaných stavieb je bez akýchkoľvek dekoratívnych prvkov, okrem niektorých väčších stavieb, ktoré obsahujú kamenné rytiny.

V hornej časti komplexu sa nachádza kresťanská kamenná bazilika z 10. storočia. Medzi do skaly vysekanými stavbami sa nachádza veľká hala nazývaná Tamaris Darbazi, pohanské obetné miesta, obydlia, ako aj funkčné budovy, napríklad lekáreň, pekáreň, väzenie a dokonca amfiteáter. Skalné stavby sú prepojené tunelmi, pričom iné tunely mali účel núdzovej únikovej cesty.

Jaskynné mesto, Gruzínsko

Uplistsikhe je pozoruhodné jedinečnou kombináciou štýlov kultúr vytesaných do skaly v regióne, predovšetkým z Kapadócie (v dnešnom Turecku) a severného Iránu. Väčšinu odkrytých artefaktov si môžete pozrieť v Národnom múzeu v Tbilisi.

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995

Blízke miesta do +/- 300km