Skip to content

Stalinovo múzeum

Múzeum oslavujúce život Stalina, ktoré sa nachádza v meste jeho narodenia.

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1878 sa v meste Gori v strednom Gruzínsku narodil Josif Džugašvili. Neskôr sa stal známym ako Stalin, teda “muž z ocele”. Táto prezývka bola skutočne príhodná, keďže išlo o jedného z najnemilosrdnejších diktátorov v dejinách. Stalin sa dostal do čela ZSSR po Leninovej smrti a previedol ho procesom industrializácie a napokon aj druhou svetovou vojnou. Preto nie div, že jeho rodné mesto ho oslavuje a z rodného domu svojho slávneho syna spravilo turistickú destináciu presiaknutú kultom osobnosti.

Prekvapivé je, že táto Stalinova svätyňa prežila aj destanilinizáciu ZSSR za vlády Chruščova – po smrti obávaného diktátora v roku 1953. Ustála aj pád ZSSR a osamostatnenie Gruzínka a funguje dodnes. Je to skutočne jedinečný relikt.

V hlavnej expozícii múzea sa čas prakticky zastavil v roku 1953 a Stalin je tu oslavovaný ako génius a hrdina. Medzi exponátmi sa nachádza jeho oblečenie, nábytok, dary od iných vodcov, ale aj Stalinova posmrtná maska v sieni, ktorá pôsobí takým prehnane melancholickým dojmom, ako sa len dá.

Nečudo, že zaujatosť tohto múzea vyvoláva kontroverzie, a tak nedávno pribudla ďalšia sekcia, ktorá poukazuje i na temnejšie stránky bývalého sovietskeho vodcu: na čistky, monsterprocesy a deportácie do gulagov. Vonku stoja Stalinove sochy, jeho osobný železničný vozeň a rodný dom.

Stalin museum

Gruzínsko ponúka ďalšie miesta

Gruzínsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sakartvelo
Hlavné mesto: Tbilisi
Úradné jazyky: gruzínčina, ruština, arménčina, azerbajdžančina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 69700 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: gruzínske lari
Kód meny: GEL
Kurz (za 1 € dostaneš): 2.937 GEL
Medzinárodný kód krajiny: GE
Internetová doména: .ge
Predvoľba telefónneho čísla: +995