Skip to content

Planeta Arganzuela Mural

V madridskom metre sa ukrýva oblasť, ktorú predstavuje zdanlivý geocentrický a plochý model slnečnej sústavy.

Približná doba čítania: 3 minúty

Metro de Madrid, podzemná doprava v hlavnom meste, využíva na svojich staniciach metra poctu architektonickým alebo umeleckým pamiatkam miest, ktoré môžu byť vzhľadom na svoju blízkosť zaujímavé pre cestujúcich alebo turistov, ktorí využívajú túto verejnú dopravu. Preto otvorenie tejto novej stanice metra v roku 2007 a blízke planetárium opodstatnili túto nástennú maľbu inšpirovanú astronómiou.

Planeta Arganzuela Mural

Prvá vec, ktorá upúta našu pozornosť, je keramický obrovský disk s priemerom päť metrov, ktorý predstavuje Zem. Hýri v ňom modrá a zelená farba. Je tu model zložený z ulíc tejto madridskej štvrte, v ktorom zelená farba predstavuje park Tierno Galván, kde sa nachádza planetárium a zaujíma dominantné postavenie.

Planeta Arganzuela Mural

Blízka diaľnica M-30 namaľovaná modrou farbou predstavuje more. Disk, ktorý levituje na hviezdnom pozadí, je obklopený ostatnými planétami, ktoré sú zobrazené usporiadane od Slnka. Nie je tu však zastúpené, túto úlohu udelili Zemi, takže sa zdá, že všetky ostatné svety obiehajú okolo modrozeleného disku. Veľkosť a vzdialenosť medzi nimi nezodpovedá skutočnosti a objavuje sa aj Pluto, ktoré Medzinárodná astronomická únia odsúdila ako trpasličiu planétu.

Planeta Arganzuela Mural

Niekto by mohol namietať, že táto freska predstavuje ptolemaiovský model našej slnečnej sústavy, ale nie je to celkom tak, ako sa zdá: v skutočnosti ide o formu umeleckého vyjadrenia, v ktorom autori chceli dať Zemi a najmä tejto oblasti Madridu dominantnú úlohu, ďaleko od iných pseudovedeckých konotácií. Autormi sú dizajnér Luis Sardá de Abreu a keramik Carlos Alonso, ktorí spoločne pracovali aj na iných významných projektoch, napríklad na svetovej výstave v Lisabone v roku 1998, kde vytvorili veľkú nástennú maľbu s 5 000 dielikmi pre pavilón OSN.

Planeta Arganzuela Mural

Vyzdobili aj niekoľko staníc madridského metra, napríklad terminál 1-2-3 na letisku alebo Campo de las Naciones. Za toto dielo na stanici metra Arganzuela-Planetarium získali v roku 2006, v tom istom roku, keď IAU vypudila Pluto, ocenenie za prvé miesto v kategórii nástenných malieb. Táto slnečná sústava je teda určite jedným z posledných zobrazení, na ktorých sa trpasličia planéta objavuje spolu so svojimi “staršími súrodencami”.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km