Skip to content

Pyramiden

Toto ruské banské mesto bude asi najdlhšie odolávať rozpadu. A dohliadať bude samozrejme na to večne živý LENIN.

Približná doba čítania: 4 minúty

Opustené bane môžu vyzerať ako tuctové, ktorých sú desiatky na svete, ale opustená základňa na súostroví Špicbergy za polárnym kruhom je trochu iná.

Do 20. rokov 20. storočia nemal nikto záujem o Špicbergy, maximálne ho využívali od 17. storočia lovci veľrýb a mrožov, ktorí sa odvážili ísť viac na sever. Dovtedy súostrovie využívali národy bez oficiálneho nároku na zvrchovanosť, kým nezačal byť dopyt po uhlí. V roku 1920, Nórsko, USA a Anglicko vytvorili Svalbardskú zmluvu, ktorá zaručovala zmluvným štátom na ostrovoch ťažiť nerastné bohatstvo (medzi 41 zmluvnými štátmi bolo aj Česko-Slovensko). Hoci tu ťažilo viac krajín, donedávna popri Nóroch tu boli už len Rusi.

Počas 70 rokov (1927 – 1998) tu pôsobila veľká skupina Sovietov pod hlavičkou firmy Arktikugol. Práva na ťažbu získali až v roku 1936. Po ukončení prevádzky a vypršaní zmluvy o prenájme bolo miesto bez okolkov opustené. Ako sa začalo s ťažbou, dovybudovali v Pyramiden bytové domy, nemocnicu či rekreačné stredisko. Aj keby sa ti mohlo zdať, že vyslanie do Pyramiden bolo za trest, realita (z komunistického hľadiska) bola odlišná. Ako jediné miesto na Západe bol Pyramiden navrhnutý ako bašta komunizmu. Malo to byť dokonalé paradigma pre ich antikapitalistickú ideólogiu. Životná úroveň tu bola vyššie ako hocikde inde v Sovietskom zväze.

Vybavenie

Kultúrny palác bol veľmi dobre zásobený knižnicou, veľká sála slúžila pre amatérske divadelné hry, koncerty a filmy, telocvičňa disponovala basketbalovým ihriskom. Pre deti boli pripravené vnútorné a vonkajšie ihriská a počas letných mesiacov aj futbalové ihrisko. Vyhrievaný krytý bazén bol tým najlepším na Špicbergách.

V dedine ostávajú pozostatky strateného sovietskeho priemyselného spôsobu života, doslova zamrznuté v čase. Podľa epizódy televízneho seriálu Life After People sa odhaduje, že Pyramiden vďaka extrémnemu arktickému podnebiu vydrží stáť 500 rokov alebo viac – dlhšie ako akékoľvek iné moderné ľudské obydlia na Zemi. Na základňu naďalej dozerá najsevernejšia socha Vladimíra Lenina na svete. Uprený pohľad zostáva spočinutý na ľadovec Nordenskiöld.

Najzaujímavejšou črtou dediny je bezpochyby tzv. “dom s fľašami”, dom vyrobený výlučne z bielych a zelených sklenených fliaš alkoholu, ktorého krása, jemnosť a nepraktickosť, tvárou v tvár drsnému podnebiu sa zdajú vyložene nadpozemské. Dom slúžil najmä pre baníkov a technikov, kde mohli piť svoju vodku. A z dlhej chvíle, z vypitých fliaš postavili dom!

Pyramiden k dispozícii

Odvtedy sa v bývalom sovietskom banskom tábore zmenilo len málo, okrem demografických údajov obyvateľov Pyramiden. V súčasnosti ostrov obýva iba divoká zver, vrátane morských vtákov, tuleňov, občasných ľadových medveďov a občasných prieskumníkov.

Po príchode loďou sa návštevníci môžu prejsť zostatkami osady v čele so sprievodcom, ktorý neustále drží zbraň a neváha ju v prípade útoku medveďa použiť. Ak máš záujem o prenocovanie v postapokalyptickej arktickej krajine, dá sa to dohodnúť vopred. Budeš ubytovaný v hoteli a múzeu Tulip, ktorý je prístupný počas letných mesiacov.

Nórsko ponúka ďalšie miesta

Nórsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Norge
Hlavné mesto: Oslo
Úradné jazyky: nórčina, lapončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 7. jún 1905
Rozloha: 385207 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: nórska koruna
Kód meny: NOK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.648 NOK
Medzinárodný kód krajiny: NOR/NO
Internetová doména: .no
Predvoľba telefónneho čísla: +47

Blízke miesta do +/- 300km