Skip to content

Špicberské globálne úložisko semien

S tou budúcnosťou to nebude asi až tak zlé, alebo že by áno?

Približná doba čítania: 2 minúty

Polárna noc trvá v Longyearbyen 4 mesiace. Medzi horami pokrytými ľadom je v tme jediným zdrojom svetla úzka betónová budova, ktorá stojí nad mestečkom s 1 000 obyvateľmi.

Jednoduchá stavba navonok nijako neprezrádza, že sa vo vnútri nachádza zbierka semien, ktorá by mohla zachrániť ľudstvo.

Kvôli strate genetickej rôznorodosti, ktorú v rastlinách spôsobuje priemyslová kultivácia, je mnoho rastlín náchylnejších na choroby. Zmutované plesne alebo nové baktérie by mohli počas niekoľkých mesiacov potencionálne vyhubiť celosvetovú výsadbu danej plodiny a spôsobiť tak nedostatok potravín.

Svalbard

V roku 2008 zriadila nórska vláda Špicberské globálne úložisko semien, aby tak vytvorila genetickú bezpečnostnú schránku.

Je tu možné uchovať až 4.5 milióna semien, ktoré vďaka teplotným podmienkam podobným tým v tvojom mrazáku vydržia po dobu od 2 000 do 20 000 rokov.

Špicbergy boli vybrané preto, že sa jedná o tektonicky veľmi kľudnú oblasť, kde mrazivé teploty pretrvávajú i v prípade výpadku prúdu.

V úložisku nie sú žiadni stály zamestnanci, ale priestor je pod neustálym kamerovým dohľadom. Vstup do úložiská je len pre zamestnancov, ktorí musia prejsť štyrmi špeciálne zakódovanými dvermi.

Do Longyearbyen môžeš letieť z Osla s prestupom v Tromsø. Vstup do úložiska síce nie je povolený, ale samotná budova vyzerá na zasneženom svahu veľmi dramaticky. V mestečku sa taktiež môžeš prejsť na saniach so psím záprahom alebo sa vydať pozorovať soby.

Svalbard

Nórsko ponúka ďalšie miesta

Nórsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Norge
Hlavné mesto: Oslo
Úradné jazyky: nórčina, lapončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 7. jún 1905
Rozloha: 385207 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: nórska koruna
Kód meny: NOK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.582 NOK
Medzinárodný kód krajiny: NOR/NO
Internetová doména: .no
Predvoľba telefónneho čísla: +47

Blízke miesta do +/- 300km