Skip to content

Qanat di Palermo

Sieť podzemných vodných kanálov, ktorá vznikla v stredoveku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vzhľadom na svoju geografickú polohu zažíva sicílske mesto Palermo vietor Sirocco, teplý vietor prichádzajúci zo Sahary, ktorý spôsobuje prašné a suché počasie. Udržiavanie zásob vody a hľadanie úľavy pred horúčavou boli od malička hlavnými potrebami obyvateľov Sicílie v lete. Našťastie je toto starobylé mesto vybavené inovatívnou infraštruktúrou.

V rokoch 831 až 1072 bolo Palermo pod arabskou nadvládou počas Sicílskeho emirátu. Počas tohto obdobia vznikli mnohé z najcharakteristickejších čŕt mesta, od kultúry a kuchyne až po architektúru a inžinierstvo. Jedným z týchto prvkov sú palermské qanaty, podzemné akvadukty pôvodne vyvinuté v starovekom Iráne. (V arabčine sa tento typ kanálov častejšie nazýva kariz.)

Qanat di Palermo

Qanaty sú technickým riešením na akumuláciu vody a jej odvádzanie na povrch, čo je šikovný trik, ktorý umožnil vytvoriť v teplom regióne bujné záhrady. Na projektovanie a kopanie šikmých kanálov, ktoré dopravovali vodu z vodonosnej vrstvy do mesta, boli povolaní robotníci z Perzie. Kanáty sa budovali počas dlhého obdobia, ktoré sa datuje od obdobia arabskej nadvlády až po koniec normanskej nadvlády.

Qanat di Palermo

Dnes sa zachovala rozsiahla sieť kanálov, ktoré sa nachádzajú najmä pod oblasťou ulice Calatafimi. Predtým, ako sa voda dostane do kanálov, je filtrovaná cez pórovitý vápenec (vďaka čomu je bezpečná na pitie). Moderné akvadukty využívajú staroveké vodovody (nuž, často sú staroveké riešenia funkčné aj po stáročiach, starovekým inžinierom chýbal koncept plánovanej zastaranosti).

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km