Skip to content

Lysá hora

Tento kopec je známy svojím spojením s okultizmom v slovanskej tradícii.

Približná doba čítania: 2 minúty

Lysá hora (v orig. “Лиса гора”) so svojimi bujnými stromami, žiarivými kvetmi na jar a krásnym výhľadom na Kyjev je nádherným miestom na piknik, ktoré sa spája aj s čarodejníctvom, satanistickým uctievaním a politickými popravami.

Lysá hora je jednou z mystických “lysých hôr” Ukrajiny. Podľa ľudových povestí sa na týchto kopcoch zhromažďovali čarodejnice na svoje sabaty, ku ktorým sa pridávali vrany, orly a paranormálne bytosti. Odkazy na pohanské využitie a mystický význam lysých hôr sa nachádzajú v rôznych textoch a literatúre vrátane poviedok ukrajinského spisovateľa Nikolaja Gogoľa a bratov Strugackovských.

Lysá Hora, Kyjev

V roku 1872 postavila ruská armáda na kopci malú pevnosť, ale vzhľadom na jej polohu a relatívnu izoláciu bola čoskoro premenená na sklad. V rokoch 1906 až 1917 sa miesto využívalo na popravy politických väzňov cárskeho režimu – celkovo asi 200. Najvýznamnejšou popravou, ktorá sa tu uskutočnila, bola poprava Dmitrija Bogrova, anarchistu a udavača, ktorý v roku 1911 zavraždil ruského ministra Pjotra Stolypina.

V parku sa občas nachádzali aj rómske utečenecké tábory, ktoré si v roku 2018 získali medzinárodnú pozornosť, keď krajne pravicoví radikáli zaútočili na utečencov a podpálili ich stany.

Dnes je hora prírodnou rezerváciou a súčasťou areálu múzea. Naďalej priťahuje vyznávačov pohanstva a satanistického kultu. Boli tu postavené vyrezávané drevené sochy pohanských božstiev, ktoré možno nájsť v celom parku.

Ukrajina ponúka ďalšie miesta

Ukrajina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Kurz (za 1 € dostaneš): 41.961 UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Blízke miesta do +/- 300km