Skip to content

Veľryba z údolia Zena

Na mieste, kde boli nájdené pozostatky prehistorickej veľryby, sa teraz nachádza socha veľkej bielej veľryby.

Približná doba čítania: 2 minúty

Čo by si povedal, keby si išiel po hrebeni kopca, 80 kilometrov od mora a narazil na obrovskú veľrybu? Je to menej nepravdepodobné, ako si myslíš, a deväťmetrová socha veľryby je presne to, čo môžu turisti stretnúť v okolí Gorgognano, v údolí Zena, asi 30 kilometrov od Bologne.

Socha je pamätníkom dávnej veľryby, ktorej pozostatky boli objavené na tomto nepravdepodobnom mieste. Pred tromi až piatimi miliónmi rokov tu na vtedajšom morskom dne naposledy odpočívala veľryba Balaenoptera aucutorostrata. Veľkú veľrybu zakrývali vrstvy piesku, úlomky mušlí, pôdy a trávy, kde na jar rastú drobné kvety.

Veľryba na brehu

V roku 1965 našiel istý farmár pracujúci na poli kostru veľryby, obrastenú niekoľkými lastúrnikmi, ale dobre zachovanú. Blízkosť pobrežia ho chránila pred žralokmi a inými morskými predátormi. Dnes sú tieto pozostatky k videniu v Geologickom múzeu Giovanni Cappellini v Bologni. Študenti Akadémie výtvarných umení na tom istom mieste pod vedením profesora Davideho Rivoltu chceli vzdať hold tomuto objavu vytvorením sochy zobrazujúcej veľrybu v životnej veľkosti priamo na mieste, kde ju farmár našiel.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km