Skip to content

Pomník pomarančom

Stavbu prístavu v Odesse umožnil úplatok vo forme úplatku: 4000 pomarančov! A práve týmto pomarančom, bol postavený pamätník.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ukrajinské mesto Odessa po celé storočia slúžilo ako veľký obchodný prístav v regióne. Legenda hovorí, že vybudovanie prístavu si vyžadovalo rozprávkový úplatok. Hovorí sa, že Odessa v 18. storočí potrebovala peniaze na stavbu svojho prístavu. Bohužiaľ, keď sa v roku 1796 ujal moci nový cár Pavol I.. presmeroval potrebné peniaze na stavbu prístavu inam.

Pomník pomarančom

Mesto tak zostalo v rozpakoch. Výsledkom bolo, že predstavitelia mesta prišli so zaujímavým riešením. Doviezli 4 000 gréckych pomarančov a poslali ich ako exotický dar Pavlovi I. Pretože cár nikdy predtým neochutnal pomaranče, ovocie ho veľmi zaujalo. Pavol I. čoskoro na to schválil peniaz potrebné na výstavbu prístavu.

V roku 2004 získalo mesto pamätník na počesť tých 4 000 osudných pomarančov. Na podstavci je posadený obrovský kovový pomaranč na kolesách, ktorý sa podobá koču ťahanému záprahom koní. Vo vnútri stojí Pavol I., ktorý si pochvalne obzerá pomaranč. Na vrchu pomaranča je umiestnených niekoľko ikonických a známych budov v Odesse. Socha, ktorú navrhol Valery Balukh a dokončil ju sochár Alexander Tokarev a architekt Vladimir Glazyrin, je pomníkom monumentálneho úplatku.

Ukrajina ponúka ďalšie miesta

Ukrajina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Kurz (za 1 € dostaneš): 41.905 UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Blízke miesta do +/- 300km