Skip to content

Socha Dartha Vadera

Veľmi dobrý nápad, ako využiť neaktuálne sochy. Unikátne sa s tým popasovali na Ukrajine v Odesse!

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď aj na Ukrajine padol komunizmus, v apríli 2015 vláda schválila balík zákonov, ktorý okrem iného vyžaduje odstránenie komunistických pamiatok. Avšak pre jednu konkrétnu Leninovú sochu v Odese mal ukrajinský umelec iné plány.

Socha sa nachádza na starom nádvorí továrne na okraji prístavného mesta. Socha Lenina mala naplánovanú demoláciu, ale miestny umelec Alexander Milov, navrhol iné riešenie: využiť existujúcu sochu a pretvoriť ju do novej fasády a tak vytvoriť prvý pamätník Dartha Vadera na svete.

Póza starej sochy sa ukázala veľmi nápadne vhodná. Leninov dlhý kabát sa stál plášťom a zaťatá päsť bývalého sovietskeho zväzu teraz zviera svetelný meč. Toto nie je prvý prípad včlenenia lorda Vadera do Ukrajiny. Totiž v roku 2014 bol navrhnutý politickou stranou “Internet Party of Ukraine” ako kandidát na predsedu vlády.

Keď v blízkosti sochy cítiš silnú prítomnosť Sily na svojom telefóne alebo inom bezdrôtovom zariadení, je to preto, že prístupový bod WiFi je skrytý v prilbe sochy poskytuje bezplatný internet.

Pred tým ako pôjdeš

Darth Vader stojí na súkromnom nádvorí obkolesenom kancelárskymi budovami a továrňami. Vchod na nádvorie môže byť uzamknutý. Najlepšie urobíš, ak sa prihlásiš u ochranky. Aj keď strážna služba asi nebude hovoriť anglicky, určite pochopí meno “Darth Vader”. To by malo slúžiť ako tajné heslo pre vpustenie.

Ukrajina ponúka ďalšie miesta

Ukrajina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Kurz (za 1 € dostaneš): 43.4 UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Blízke miesta do +/- 300km