Skip to content

Posledné háje pôvodných divokých jabloní

Všetky jablká na svete pochádzajú z jedného miesta. Vedel by si si tipnúť z akej krajiny?

Približná doba čítania: 2 minúty

Až sa nabudúce zakusneš do šťavnatého jabĺčka, zamysli sa nad tým, odkiaľ tá dobrota pochádza. Ovocie zrelo na strome nejakého poľnohospodára, ale kde? Dnes sa jablká pestujú po celom svete, od Brazílie cez Poľsko až po Japonsko. Avšak všetky tieto jablone sú potomkovia pôvodných stromov, ktoré rástli v horách okolo najväčšieho kazašského mesta Almaty, ktorého názov znamená “otec jabĺk”.

Dodnes nájdeš po miestnych kopcoch roztrúsené háje divokých jabloní. Stromy sú bujné a prepletené a ich ovocie oplýva všelijakými veľkosťami, farbami, a dokonca i chuťami od medovej až po podobnú sladkému drievku. Mnohé z týchto stromov boli vyrúbané, aby sa vytvoril priestor pre pole a domy. Vedci a milovníci jabĺk však bojujú za záchranu zostávajúcich divokých hájov. Z ich semienok by sme totiž mohli pestovať odolnejšie a chutnejšie jablká.

Divoké jablká

Vedci sa domnievajú, že semená jabĺk z Tian Shan boli prvý krát prenesené z Kazachstanu vtákmi a medveďmi dlho predtým, ako ich ľudia začali pestovať. Odtiaľ sa pôvodná odroda Malus sieversii usídlila v Síria, kde ich objavili Rimania, ktorí ich rozptýlili ďalej po celom svete.

Vedci sekvencovaním DNA zistili, že všetky jablká majú jediný pôvod. Aj populárna odroda jabĺk Golden Delicious má svojho pôvodcu v južnej časti Kazachstanu, čo bolo aj oficiálne uznané ako miesto a pôvod všetkých jabĺk.

Divoké jablká

Kazachstan ponúka ďalšie miesta

Kazachstan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Astana
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): 481.302 KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km