Skip to content

Aalam Ordo

Tento tajomný komplex opustených jurt a blednúcich nástenných malieb mal byť centrom vedy a duchovna v Kirgizsku.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pri jazde pozdĺž južného brehu jazera Issyk-Kul je ťažké nevšimnúť si množstvo betónových jurt spojených stenou pokrytou nástennými maľbami. Toto je Aalam Ordo, neúspešný projekt iniciovaný za vlády dávno zosnulého prezidenta.

Aalam Ordo, postavený v roku 2009, mal byť centrom kultúry, vedy a duchovna. Vízia projektu bola veľkolepá. Malo to byť miesto, kde by sa kirgizská mládež stretávala so staršími, aby si vymieňali názory a učili sa bez prednášok, učebných osnov a lekcií.

Komunita by žila v 365 jurtách, z ktorých 36 bolo určených pre starších. Dúfalo sa, že sa tak podporí a vyvinie nová generácia, ktorej myšlienky by sa mohli dostať do vzdialených krajín a priniesť Kirgizsku Nobelovu cenu.

Bohužiaľ, Aalam Ordo sa nikdy nestalo uznávaným kultúrnym centrom, ako sa predpokladalo. V roku 2010 bol vtedajší prezident Kurmanbek Bakijev počas druhej kirgizskej revolúcie zbavený moci. Projekt nebol nikdy dokončený a komplex je teraz prázdny, záhadná ruina, ktorú pomaly preberá príroda.

V celom komplexe sa nachádzajú farebné nástenné maľby a sochy. Umenie zobrazuje tradičné kirgizské motívy, ako sú orly a jastraby, ale aj udalosti z nedávnej histórie. Jedna z fresiek zobrazuje draka, ktorý terorizuje dedinu a kradne jej všetko bohatstvo. Muži z dediny sa jeden po druhom vydávajú bojovať s drakom a nakoniec sa to jednému z nich podarí, ale namiesto toho, aby sa vrátil do dediny so všetkým bohatstvom, sám sa premení na draka, ktorý naďalej terorizuje dedinu. Symbolizuje to kolobeh korupcie v Kirgizsku a to, že tí, ktorí proti nej bojujú, sa stanú rovnako skorumpovanými, a budú súčasťou systému. Na freske je dokonca zobrazená budova parlamentu v Biškeku s ostreľovačmi na streche, čo je jasný symbol vtedajších politických nepokojov.

Kirgizsko ponúka ďalšie miesta

Kirgizsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Кыргызстан
Hlavné mesto: Biškek
Úradné jazyky: kirgizština, ruština
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 199951 km²
Časové pásmo: UTC +6:00
Mena: kyrgizský som
Kód meny: KGS
Kurz (za 1 € dostaneš): 94.917 KGS
Medzinárodný kód krajiny: KG
Internetová doména: .kg
Predvoľba telefónneho čísla: +996

Blízke miesta do +/- 300km