Skip to content

Medeu

Toto športové a rekreačné zariadenie zo sovietskej éry je najvyššie položeným klziskom na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

Medeu sa nachádza v zalesnenej horskej doline neďaleko kazašského mesta Almaty a je to otvorené klzisko, ktoré sa vyznačuje nielen nádhernou polohou, ale aj tým, že je najvyššie položeným klziskom olympijskej veľkosti na svete.

Medeu, ktoré sa nachádza vo výške 1 691 metrov nad morom, bolo pôvodne postavené v roku 1949 a slúži ako názorný príklad veľkosti, ambícií a trochu podivných superlativov stavebných projektov sovietskej éry. Ľadová plocha s rozlohou 10 500 metrov štvorcových patrila od svojho otvorenia v roku 1951 až do rozpadu ZSSR k najlepším rýchlokorčuliarskym strediskám na svete. Počas tohto obdobia bolo v Medeu vytvorených približne 120 svetových rekordov.

Okrem toho slúžilo ako domovské klzisko pre bandy tím Dynamo Alma-Ata Almaty a hostilo aj niekoľko medzinárodných bandy zápasov. Bandy je v podstate hokej – v skutočnosti sa hral ešte pred hokejom – s loptičkou namiesto puku. V roku 1972 prešlo Medeu z prírodného ľadu na umelý a jeho jedinečný systém zmrazovania umelého ľadu sa používa dodnes.

Medeu, Kazachstan

Po rozpade Sovietskeho zväzu zariadenie chátralo, ale v poslednom desaťročí bolo obnovené a Almaty sa na ňom (neúspešne) uchádzalo o usporiadanie zimných olympijských hier a poslúžilo ako centrálna ľadová plocha pre zápasy v bandy na zimných ázijských hrách v roku 2011 a na majstrovstvách sveta v bandy v roku 2012.

Medeu, Kazachstan

Návštevníci, ktorí nie sú profesionálnymi olympionikmi ani hráčmi bandy, si však môžu vychutnať rekreačné korčuľovanie na legendárnom ľade v Medeu alebo sa vydať na panoramatický výstup na vrchol priehrady južne od Medeu, ktorá chráni údolie pred prívalmi bahna. Jeden nadšenec z Medeu tvrdí, že “jedinečná poloha klziska spôsobuje, že jeho ľad je supersklzný”, čo je dosť pochybné tvrdenie (hoci v hesle na Wikipédii o olympijskom ovále v Utahu – nadmorská výška 1 425 metrov – sa uvádza, že “nízky odpor vzduchu” v tejto výške viedol k mimoriadnemu počtu rekordov dosiahnutých na zimných olympijských hrách v roku 2002, takže možno na tom niečo bude). Ten istý nadšenec však ďalej uvádza, že korčuľovanie v Medeu, “obklopené horami a jedľami, povzbudzované ruskou popovou hudbou: nič lepšie už neexistuje”. Tak toto znie úplne presne.

Kazachstan ponúka ďalšie miesta

Kazachstan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Astana
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): 481.302 KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7