Skip to content

Veľké jazero Almaty

Žiarivo tyrkysové jazero v horách.

Približná doba čítania: 2 minúty

K žiarivým modrým jazerám, ako sú Kaindy a Issyk, sa pridáva aj Veľké Almaty, ktoré sa nachádza za hranicami najväčšieho kazašského mesta. Toto vysokohorské jazero má nezvyčajný odtieň modrej farby a okolitá príroda z neho robia jedno z najkrajších surrealistických miest v krajine.

Veľké jazero Almaty je prírodná vodná nádrž, ktorá sa nachádza vysoko v pohorí Ili Alatau, vo výške viac ako 8 000 stôp nad morom, na pozadí troch vrcholov, ktoré sa týčia nad kaňonom. Farba sa mení v závislosti od ročného obdobia, ale najjasnejšiu a najkrajšiu tyrkysovú farbu očakávajte v septembri a začiatkom októbra. Na jar získava jazero vďaka topiacemu sa snehu viac mliečne modrý odtieň.

Jednou z výnimočností Veľkého almatského jazera je, že je v ňom zakázané plávať, pretože je hlavným zdrojom vody pre obyvateľov Almaty. Potrubie odvádza vodu z nádrže dolu z hôr do mesta. Okolo chodí niekoľko strážcov, ktorí sa starajú o to, aby nikto neprekročil hranice a nezostúpil na breh jazera.

Big Almaty Lake, Kazakhstan

Pri jazere je veľa možností na pešiu turistiku, pretože sa nachádza v národnom parku Ili-Alatau a v jeho blízkosti je známy vrch Big Almaty. Dávajte si však pozor, kam chodíte na túry a prechádzky. Mnohé trasy sú uzavreté, pretože vedú ku kirgizskej hranici, ktorá je od rozpadu Sovietskeho zväzu uzavretá.

Kazachstan ponúka ďalšie miesta

Kazachstan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Astana
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): 478.299 KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km