Skip to content

Hradby Itchan Kala

Itchan Kala ( píše sa aj Ichan Qa’la) sa nachádza v meste Chiva a bola dôležitým míľnikom na Hodvábnej ceste. Pre karavány prichádzajúce zo západu to bolo posledné miesto, kde si mohli doplniť zásoby pred cestou do púšte. Podobne ako väčšina miest v regióne sa pôvodná osada skladala z vnútornej a vonkajšej časti. Itchan Kala bola vnútorná, opevnená časť tohto mesta.

Pri takomto neustálom príleve návštevníkov nie je prekvapujúce, že opevnené múry boli postavené tak, aby sa tiahli do výšky viac ako 30 stôp. Najstaršia časť bariéry, ktorá bola postavená z hlinených tehál, pochádza z piateho storočia.

Kedysi sa na hradbách nachádzali štyri brány, ktoré smerovali na štyri svetové strany. Hradby sú prerušované polkruhovými vežami a spolu vytvárajú fascinujúce vlnovky, ktoré v priebehu rokov zaujali predstavivosť umelcov.

Itchan Kala

Nádherné hradby nie sú jediným pokladom opevneného mesta. Ako svedectvo geopolitického významu, ktorý kedysi malo, je Itchan Kala pôsobivým miestom na pohľad. Jeho história siaha tisícročia do minulosti, ale budovy, ktoré zostali stáť, pochádzajú prevažne zo začiatku 19. storočia. Celkovo sa v jeho hradbách nachádza 51 pamiatok a 250 budov. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patria mešita Džuma (zároveň najstaršia stavba v Itchan Kale), mešita Oq, medresa Alla-Kulli-Khan, mauzóleum Pahlavol Mahmúda a rôzne karavanseráje a bazáre, ktoré sú nádhernými príkladmi starobylej stredoázijskej islamskej architektúry.

Itchan Kala

Ako pohraničné mesto dosiahla starobylá Chiva úctyhodný stupeň slávy, keď sem po celý rok prichádzali a odchádzali nájazdníci a obchodníci s otrokmi. Keď začiatkom 20. storočia začala sláva Chivy slabnúť, príchod sovietskeho režimu znamenal prelom. Vojenský dozor zabezpečil, aby sa nevykonávali žiadne nezákonné činnosti. Mesto sa dostalo do takej situácie, že sa naň takmer zabudlo, rovnako ako na Itchan Kalu. Dnes sa obyvatelia Chivy pozerajú na Itchan Kalu ako na maják z grandióznej minulosti, z ktorej všetci pochádzajú.

Khiva, Uzbekistan
41.3895075,60.3414529
Stiahni si KML súbor
Uzbekistan - Krátke info

Oʻzbekiston
Miestny názov: Oʻzbekiston
Hlavné mesto: Taškent
Úradné jazyky: uzbečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 448978 km²
Mena: uzbeský son
Kód meny: UZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 12205.087 UZS
Medzinárodný kód krajiny: UZB
Internetová doména: .uz
Predvoľba telefónneho čísla: +998

Blízke miesta do +/- 300km