Skip to content

Stanica Kokudō

Na tejto opustenej železničnej stanici, ktorá sa už desaťročia nezmenila, stále vidno diery po guľkách z čias druhej svetovej vojny a nostalgické nápisy.

Približná doba čítania: 2 minúty

Od svojho dokončenia v roku 1930 je stanica Kokudō obľúbená medzi nadšencami spoznávania mestských oblastí mimo Tokia v Japonsku, aj keď je stále v prevádzke.

Kokudō Station

Stanica pomenovaná podľa cesty Keihin Kokudō (dnes národná cesta 15) je obsluhovaná linkou Tsurumi Line a denne ju využíva približne 1 500 cestujúcich. Keď tu vystúpite, zistíte, že nástupištia nie sú ničím výnimočné, ale zostúpte po schodoch do tmavej, osamelej haly a vstúpte do sveta, ktorý uviazol v inom čase.

V klenutej chodbe sa kedysi nachádzala obchodná ulica osvetlená lampášmi, plná života izakaya, ale posledný z barov v podchode bol zatvorený v roku 2022. Dnes zvyšky obchodov a reštaurácií stoja prázdne alebo sú zabednené. Na značne ošarpaných stenách zostali niektoré prízračné nápisy. Z podchodu sa stala zaprášená ruina v neustálom stave takmer fotogenickej opustenosti.

V polovici tohto pochmúrneho tunela sa podzemná chodba otvára do úzkej uličky vedúcej do obytnej ulice vonku. Je dlhá len niekoľko krokov, je to pomiešaná spleť dyhových dosiek, vlnitých plechov a tehál, tu a tam poznačená silnou vrstvou hrdze a vandalizmu.

Vonku, na pravej strane západnej fasády, môžete tiež vidieť diery po guľkách, ktoré tu zanechala ostreľujúca guľometná paľba spojeneckého útoku v roku 1945, vzácny zachovaný príklad poškodenia z čias druhej svetovej vojny na periférii tokijskej metropoly.

Kokudō Station

Nie je prekvapením, že stanica sa môže pochváliť eklektickou filmografiou trvajúcou celé desaťročia, keďže sa využíva ako dejisko mnohých filmov a televíznych drám. Medzi najpozoruhodnejšie diela patria filmy Akira Kurosawu Túlavý pes (1949) a Hirokazu Kore-eda Maborosi (1995).

Kokudō Station

Japonsko ponúka ďalšie miesta

Japonsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: 日本
Hlavné mesto: Tokio
Úradné jazyky: japončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 377973 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: jen
Kód meny: JPY
Kurz (za 1 € dostaneš): 169.813 JPY
Medzinárodný kód krajiny: JP/JPN
Internetová doména: .jp
Predvoľba telefónneho čísla: +81

Blízke miesta do +/- 300km