Skip to content

Knižnice v Chinguetti

Skoro potom, čo boli v 12. storočí postavené domy z nepálených tehál v púštnej dedine Chinguetti, stalo sa z nej centrum obchodu, kultúry a poznania. Dedina sa nachádzala na trase karaván mieriacich z jedného konca Sahary na druhý a návštevníkov vždy vítala s otvorenou náručou i knihami.

Knižnice v Chinguetti, ktoré vlastnia miestne rodiny, obsahujú obrovské množstvo stredovekých rukopisov zameraných na vedu, matematiku, právo a islam. Do dediny sa vydávali učenci, pútnici i svätci, ktorí si tu nad knihami viazanými v koži vymieňali svoje poznatky.

Dnes kvôli dezertifikácii hrozí, že Sahara Chinguetti pohltí. V dedine síce doposiaľ žije niekoľko tisíc ľudí, piesok sa však už dostáva do ich uličiek. Knižnice stále stoja, ale suchý vzduch a lietajúci piesok sú pre tieto stáročné zväzky veľkou hrozbou. Aj napriek tomu ich rodiny, ktoré knihy vlastnia, zatiaľ presúvať nechcú a návštevníkom umožňujú si ich v rukaviciach prehliadať.

Do Chinguetti sa dostaneš z nedaľekého Ataru. Dedina nemá takmer žiadne zázemie pre turistov, niektoré rodiny však ponúkajú ubytovanie, stravu a prechádzky púšťou na ťaviach.

Chinguetti, Mauritania
20.4615121,-12.3664341
Stiahni si KML súbor
Mauritánia - Krátke info

Mauritáníja
Miestny názov: Mauritáníja
Hlavné mesto: Nouakchott
Úradné jazyky: arabčina, francúzština
Štátne zriadenie: vojenská junta
Dátum vzniku: 28. november 1960
Rozloha: 1025520 km²
Mena: ouguiya
Kód meny: MRO
Kurz (za 1 € dostaneš): 41.05 MRO
Medzinárodný kód krajiny: RIM
Internetová doména: .mr
Predvoľba telefónneho čísla: +222

Blízke miesta do +/- 300km