Skip to content

Stará sarajevská hodinová veža

Tieto historické hodiny sa považujú za jediné verejné hodiny na svete, ktoré merajú lunárny čas.

Približná doba čítania: 2 minúty

Stará hodinová veža, ktorá sa nachádza v historickej časti Starého mesta Sarajeva, je nielen jednou z najväčších v celej Bosne a Hercegovine, ale je tiež považovaná za jedinú hodinovú vežu na svete, ktorá meria lunárny čas, takže sa vždy zdá, že je pokazená.

Stará Sarajevská Hodinová Veža

Stará sarajevská hodinová veža, ktorá pochádza zo 16. storočia a týči sa vedľa mešity Gazi Husrev-beg v centre mesta, je jednou z najvyšších v Bosne a Hercegovine. Súčasný hodinový mechanizmus bol nainštalovaný koncom 19. storočia a bol dovezený z londýnskej hodinárskej firmy Gillett & Johnson, preto sa niekedy označuje ako “Malý Ben”. Tajomný stroj sa neriadi štandardným časom, ale namiesto toho odbíja čas na základe pohybu slnka a mesiaca, aby si miestni obyvatelia mohli načasovať svoje modlitby, a tak hodiny odbíjajú v mestečku polnoc pri západe slnka. Jemné astronomické merania potrebné na dodržiavanie času podľa otáčania nebeských telies si vyžadujú, aby sa hodiny kalibrovali približne každé tri dni. Táto zodpovednosť pripadla jedinému hodinárovi, ktorý od 60. rokov 20. storočia prestavuje pozlátené ručičky hodín presne podľa plánu. Táto úloha je pre neho poctou a považuje ju za sväté povolanie.

Stará Sarajevská Hodinová Veža

Keďže pôvodný náboženský účel lunárnych hodiniek už dávno zastrel ich význam, väčšina turistov si jednoducho myslí, že štyri strany hodinovej veže ukazujú zlý čas, a dokonca ani mnohí miestni obyvatelia si neuvedomujú význam týchto zvláštnych hodiniek, no podobne ako neúprosné otáčanie slnka a mesiaca sa neochvejne prestavujú napriek tomu, čo si ľudia myslia.

Stará Sarajevská Hodinová Veža

Bosna a Hercegovina ponúka ďalšie miesta

Bosna a Hercegovina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bosna
Hlavné mesto: Sarajevo
Úradné jazyky: bosniančina, srbčina, chorvátčina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. marca 1992
Rozloha: 51129 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: konvertibilná marka
Kód meny: BAM
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BAM
Medzinárodný kód krajiny: BA
Internetová doména: .ba
Predvoľba telefónneho čísla: +387

Blízke miesta do +/- 300km