Skip to content

Morića Han

Jeden veľmi zachovalý karavánseráj na Európskom kontinente v srdci Sarajeva ako pozostatok Hodvábnej cesty.

Približná doba čítania: 2 minúty

Morića Han bol postavený v polovici 16. storočia a je jediným zachovaným hanom alebo hostincom, ktorý pochádza z osmanskej éry. Hostinec je postavený ako otvorený štýl nádvoria a je známy aj ako karavánseráj z perzského slova, ktoré označuje jeho pôvodnú funkciu ako miesto, kde si cestujúci mohli oddýchnuť a nakŕmiť svoje kone, ako aj získať informácie o miestnych novinkách.

V čase najväčšieho rozmachu mohol Morića Han poňať približne 300 zákazníkov a bol neustále plný ruchu obchodníkov, ich služobníctva a koní. Prízemie hostinca slúžilo na ustajnenie koní a tovaru, ktorý bol uložený v skladoch. Na poschodí boli izby pre hostí a jedna veľká miestnosť ako spoločný priestor na rozhovory pri káve.

Morića Han, Sarajevo

Steny Morića Hanu zdobia básne perzského básnika Omara Khayyama, ako aj ďalšie príklady perzskej kaligrafie. V komplexe sa dokonca nachádza obchod, kde si môžete kúpiť tradičný perzský koberec; taká je tradícia hanu.

Morića Han, Sarajevo

Aj dnes, rovnako ako v 16. storočí, si tu môžete dať niečo na jedenie a pitie, ako aj oddýchnuť si od náročného dňa plného prechádzok.

Nebojte sa vyjsť aj na poschodie Morića Hanu, ktoré je voľne dostupné. Teraz sa tam nachádza množstvo kancelárii z oblasti účtovníctva a finančníctva, ako aj advokátske kancelárie. Na chodbách občas prebiehajú výstavy.

Bosna a Hercegovina ponúka ďalšie miesta

Bosna a Hercegovina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bosna
Hlavné mesto: Sarajevo
Úradné jazyky: bosniančina, srbčina, chorvátčina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. marca 1992
Rozloha: 51129 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: konvertibilná marka
Kód meny: BAM
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BAM
Medzinárodný kód krajiny: BA
Internetová doména: .ba
Predvoľba telefónneho čísla: +387

Blízke miesta do +/- 300km