Skip to content

Baščaršija je hlavnou turistickou atrakciou Sarajeva. Tento bazár, ktorý sa nachádza v samom srdci mesta, je jedným z najstarších sarajevských bazárov, ako aj dobre zachovaným príkladom orientálnej architektúry na Balkáne.

Názov Baščaršija je odvodený z dvoch tureckých slov, „baş“ znamená „hlava“ alebo v tomto prípade „hlavný“ a „çarşı“, obchodná ulica. Baščaršija sa nachádza na severnom brehu rieky Miljacka a je orientálnym bazárom, bludiskom úzkych uličiek s malými obchodíkmi, kde remeselníci vyrábajú a predávajú svoje výrobky. Kedysi bola každá ulica venovaná inému druhu remesla – kovotepectvu, šperkárstvu, hrnčiarstvu atď. V súčasnosti sa mnohé zo starých remeselníckych obchodíkov zmenili na obchody so suvenírmi a kaviarne.

Kovači, Sarajevo
Najkrajšia ulička v Sarajeve

Mnohé mestá a mestečká v Bosne sa riadia rovnakým historickým vzorom. Mešťania, remeselníci a obchodníci, ktorých živobytie do veľkej miery záviselo od obchodu z veľkej vzdialenosti a dobrých vzťahov s vládnucou mocou, konvertovali na islam, zatiaľ čo vidiek zostal prevažne pravoslávny. Podobne ako mnohé orientálne mestá, aj Sarajevo bolo rozdelené na obytnú zónu alebo „mahala“ a obchodnú zónu alebo „çarşı“ – bosniansky/chorvátsky/srbsky „čaršija“.

Sarajevo

Na balkánske pomery je Sarajevo relatívne nové mesto, založené po dobytí Osmanskou ríšou. História Baščaršija sa začína v roku 1462, keď Isa-beg Ishaković, osmanský guvernér Bosny, postavil karavánseráj, akúsi orientálnu obslužnú stanicu pri ceste, kde mohli cestujúci nájsť nocľah, krmivo pre kone, vymeniť peniaze a opraviť svoje povozy.

Zlaté obdobie Baščaršija zažila v 17. storočí, keď sa v nej nachádzalo viac ako tisíc obchodov, v ktorých sa prevádzkovalo viac ako osemdesiat rôznych remesiel.

Kazandžiluk, Sarajevo

V 19. storočí postihol bazár ničivý požiar, ktorý zmenšil jeho plochu zhruba na polovicu. V tom čase bola Bosna provinciou Rakúsko-Uhorska a cisárske úrady chceli Sarajevo premeniť na „moderné“ európske mesto. Preto urobili málo pre zachovanie toho, čo považovali za zaostalý orientálny bazár.

Po druhej svetovej vojne sa kultúrny a historický význam Baščaršija prehodnotil a postupne sa opäť stal symbolom mesta.

Bosna a Hercegovina ponúka ďalšie miesta

Baščaršija

Bosna a Hercegovina - Krátke info

Miestny názov: Bosna
Hlavné mesto: Sarajevo
Úradné jazyky: bosniančina, srbčina, chorvátčina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. marca 1992
Rozloha: 51129 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: konvertibilná marka
Kód meny: BAM
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.965 BAM
Medzinárodný kód krajiny: BA
Internetová doména: .ba
Predvoľba telefónneho čísla: +387

Blízke miesta do +/- 300km