Skip to content

Starý jaskynný dedinský komplex Khndzoresk

Vo východnom Arménsku žili ľudia na niektorých miestach ešte aj v 20. storočí v jaskyniach. Aby si sa k nim dostal, musíš prekonať vlastný strach z výšok.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vzhľadom na to, že Arménsko je hornatá krajina a rovný terén treba doslova hľadať, tak starobylé obyvateľstvo východného Arménska urobilo jediné čo im zostalo, začali kopať do svahu, čím si vytvorili jaskynné obydlia v starom Khndzoresk, ktoré boli obývané až do 20. storočia.

Historická jaskynná dedinka, ktorá sa nachádza na strmom svahu rokliny, sa skladá z prírodných jaskýň a jaskýň vytvorených človekom. Niektoré odhady naznačujú, že na vrchole osídlenia sa tu nachádzalo až 15 000 obyvateľov. Pretože mnoho obydlí bolo umelo vytvorených, ľudia potrebovali zložitý systém lán a rebríkov, aby sa dostali do mnohých kútov dediny či k susedom na návštevu. Táto obec mala dokonca aj dva kostoly a tri školy. Dedina Khndzoresk bola obývaná až do 50. rokov 20. storočia, len sovietski predstavitelia považovali jaskyne za nevhodné a necivilizované a donútili dedinčanov opustiť tento komplex.

Dnes je komplex Khndzoresk navštevovaný najmä zvieratami, ktoré sa pasú medzi jaskyniami. Niektoré jaskyne boli pretvorené na stajne alebo skladovacie priestory. Návštevníci sú vítaní na preskúmanie jaskynného systému, ale výlet po rokline nie je pre slabé srdcia. Prístup k jaskyniam nie je tiež nič pre slabé povahy. Musíš prísť po 160 metrov dlhom visutom moste, ktorý bol v roku 2012 postavený lez miestnych zdrojov a vlastných pracovných síl. Most ktorý spája Starý Khndzoresk a Starý Khndzoresk sa trasie každým tvojim krokom, ale i premosťuje arménsku históriu so súčasnosťou ako obrazne, tak i doslovne.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 422.467 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km