Skip to content

Krídla Tatev

Najdlhšia lanovka sveta stúpajúca k ikone Arménska. To je určite nezabudnuteľný zážitok v Arménsku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Úžasné krídla Tatev sa tiahnú 5.7 kilometrov medzi arménskou dedinou Halidzor a slávnym tatevským kláštorom, stredovekým centrom vzdelávania a náboženstva. Vzdušná lanovka je držiteľom Guinessovho rekordu ako najdlhšia dvojkoľajová lanovka na svete, ale to stále nie je tá najneobvyklejšia vec tohto druhu.

Celá dĺžka 5.7 kilometrovej lanovky je podporovaná len tromi vežami medzi jej dvoma terminálmi. Najväčší rozostup je neuveriteľných 2.7 kilometra. Lanovka premáva rýchlosťou až 37 km/h a do cieľa sa dopravíš približne za 11 minút (autom by ti to trvalo cca 40 minút). Počas jazdy sa prevezieš nad hlbokou roklinou Vorotan, ktorý ponúka úchvatný výhľad na krajinu. V najvyššom bode na roklinou prechádza lanovka 320 metrov nad úrovňou zeme (čo je o málo viac, ako výška Eiffelovej veže). Je tak vysoko nad roklinou, že sa tu každoročne usporadúva akcia BASE fest Wings of Tatev a skáče sa priamo z lanovky.

Cieľ cesty je u ikony celého Arménska: Kláštor Tatev. Začiatky kláštorného komplexu posadeného na veľkej náhornej plošine na okraji ohromného útesu siahajú až do 9 storočia. Celú nádheru komplexu určite zatieňuje aj neobvyklá rozprávková príroda, ktorá ho obklopuje.

Celý areál Tatevu ukryl tri nádherné kláštory, ale všimni si aj veľký stĺp na nádvorí. Jeho vrchol je ozdobený arménskym krížom, gavazan. Bol skonštruovaný tak, aby sa pri jemných otrasoch zeme rozkýval a varoval tak ľudí pred blížiacim sa nebezpečenstvom. Jednoduchý a účinný systém včasného varovania pred zemetrasením.

Arménsko ponúka ďalšie miesta

Arménsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 416.591 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374