Skip to content

Svätá zem USA

Zábavný park s náboženskou tématikou mohol byť úžasnou atrakciou....

Približná doba čítania: 2 minúty

Na začiatku 50. rokov 20. storočia mal rímskokatolícky veriaci John Baptist Greco víziu zábavného parku zasväteného Bohu. Na konci desaťročia nápad premenil na skutočnosť a otvoril zábavný park Holy Land USA.

V parku sa nachádzal miniatúrny Betlehem, Rajská záhrada, diorámy s biblickými témami a rôzne odkazy na život a smrť Ježiša Krista. Najviac sa však preslávil nápis v štýle toho v Hollywoode. Pod 17 metrovým kovovým krížom na svahu kopca stojí nápis Holy Land USA, ktorý je čitateľný z diaľky niekoľkých kilometrov. Miestny obyvatelia často žartujú, že si tunajšie deti myslia, že Ježiš bol na kríži popravený elektrinou.

V 60. rokoch do Holy Land prúdilo okolo 50 000 návštevníkov ročne. Od roku 1984 však jeho popularita značne poklesla, pretože bol park zastaralý, opotrebovaný a nutne potreboval rekonštrukciu. Miesto bolo uzavreté a Greco dúfal, že jeho rozšírenie priláka viac turistov. Na to však už nedošlo, majiteľ zomrel v roku 1986.

Zodpovednosť za park bola prevedená na skupinu mníšok, ktoré sa ho nejakú chvíľu snažili spravovať. I cez ich snahu Holy Land lákal vandalov: Šírili sa ním graffiti, sochy prichádzali o hlavy, diorámy boli ničené a tunely zablokované. Schátralý a špinavý Holy Land si navyše vyslúžil zlú povesť, keď v ňom bola v roku 2010 zavraždená mladá žena.

Park leží na konci slepej ulice. Je na tebe, či uveríš nápisom varujúcim pred bezpečnostnými kamerami a nezákonným vstupom na súkromný pozemok. Vo vnútri sa drž cestičiek.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.088 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km