Skip to content

Cushingová zbierka mozgov

Historická zbierka chorých mozgov v novom, na mieru vyrobenom priestore.

Približná doba čítania: 2 minúty

V lekárskej knižnici univerzity Yale leží na policiach 550 sklenených nádob s ľudskými mozgami. Zbierka patrila jednému zo zakladateľov neurochirurgie Harveymu Chushingovy, ktorý mozgy konzervoval medzi rokmi 1903-1932. Keď Cushing v roku 1939 zomrel, zbierku zdedila jeho alma mater.

Cushing bol jedným z hŕstky lekárov, ktorí na začiatku 20. storočia uskutočňovali zákroky na mozgu. V tej dobe asi tretina pacientov pri operáciach mozgových nádorov umierala. Cushing prišiel s metódou ako sledovanie krvného tlaku počas operácie či použitie lokálnej anestézie namiesto celkovej, ktoré úmrtnosť rapídne znížili. Ako prvé také nádory hľadal pomocou röntgenu.

Predtým, ako bola kolekcia mozgov uložená v roku 2010 v knižnici, boli sklenené nádoby uskladnené v pivnici ubytovne študentov medicíny. V 90. rokoch nebojácni študenti tajne chodili do temnej pivnice, kde si zbierku prezerali. I keď bolo ich počínanie zakázané, študenti sa ku zbierke chovali s rešpektom a očividne nikdy žiaden z exponátov nerozbili. Keď zamestnanci univerzity zbierku v roku 2010 presúvali, našli tu plagát s mnohými podpismi, na ktorom stálo: “Zanechajte len svoje meno, odneste si len spomienky”.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.065 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km