Skip to content

Vyhliadková plošina na vrchole Ötzi

Stáť na vrchole a vychutnávať si úchvatný panoramatický výhľad na svet rovnako ako Ľadový muž pred 5300 rokmi - to je teraz možné na vyhliadkovej plošine "Iceman Ötzi Peak.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ľadovcový štít Schnals Valley sa nachádza v talianskej časti Južného Tirolska. Je súčasťou Álp a nachádza sa v blízkosti rakúskych hraníc. Vypína sa nad obrovskou vodnou nádržou, obklopený zasneženými horami, ktoré vyformovali tisícročia neúprosných poveternostných podmienok.

Vyhliadkova plošina na vrchole Ötzi

Okrem toho, že je úchvatnou súčasťou fascinujúceho pohoria, je aj domovom 5 300 rokov starej múmie Ötziho. Dokonale zachovanú ju našli horolezci v roku 1991. Polícia pôvodne začala trestné vyšetrovanie, pretože sa domnievala, že sa stal obeťou zločinu. Na ich prekvapenie však zistili, že Ötzi zomrel 3350 – 3100 rokov pred n. l. Teraz je vystavený v Juhotirolskom archeologickom múzeu v Bolzane.

Nedávno sa ľadovec stal ešte pozoruhodnejším vďaka Ötziho vrchu: vyhliadke, ktorá sa nachádza v blízkosti vrcholu ľadovca vo výške 3 251 metrov nad morom. Ponúka nádherný výhľad do Rakúska.

Vyhliadkova plošina na vrchole Ötzi

Spoločnosť Network of Architecture postavila konštrukciu z ocele odolnej voči poveternostným vplyvom, ktorá bola zvolená tak, aby odolávala prírodným živlom a esteticky odrážala okolie, keďže materiál sa časom mení.

Nielen to, ale plošina bola starostlivo navrhnutá tak, aby sa dotýkala zeme len v nevyhnutných prípadoch, aby sa zvýšila dramatickosť návštevy tým, že sa vytvorí pocit, akoby ste sedeli nad okrajom ľadovca.

V súlade s myšlienkou, ktorá bola vložená do stavby, je súčasťou vyhliadkovej plošiny aj geometrický lievik, ktorý pútavo nasmeruje pohľad presne na miesto, kde bol nájdený ľadový muž Ötzi. Na jej konci je sklenené zábradlie, ktoré dodáva pocit spolupatričnosti s okolitými horami.

Vyhliadkova plošina na vrchole Ötzi

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km