Skip to content

Wadi-us-Salaam: Najväčší cintorín na svete

Ísť navštíviť svojho príbuzného či predka na tomto cintoríne, musíš byť v dobrej fyzickej kondícii a mať veľmi dobrú orientáciu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Najväčším cintorín na svete nie je Národný cintorín Abaraham Lincolna, alebo Národný cintorín Calverton v USA, z ktorých sú použité zábery v mnohých filmoch. Dokonca to nie je ani v najľudnatejších krajinách sveta, ale v Iraku, ktoré má aj prezývku “Veľkomesto mŕtvych”.

Wadi-us-Salaam sa rozprestiera na rozlohe cez 600 hektárov (6 km²) a neustále rastie. Podľa posledných dostupných údajov je tu pochovaných desiatky miliónov tiel, ale presný počet nie je celkom známy. Islámsky cintorín sa nachádza neďaleko mesta Najaf (cca 140km od Bagdadu), čo v preklade znamená “Údolie mieru”. Z výšky vyzerá cintorín Wadi-us-Salaam ako veľké mesto. Nájdeš tu široké cesty, uličky, budovy i veľké honosné mauzolea.

Wadi-us-Salaam
Pre predstavu, koľko je 6 km² v Bratislave.

Významné pútnické miesto

Milióny pútnikov navštívia ročne toto miesto posledného odpočinku. Pohreby sú tu na dennom poriadku už viac ako 1400 rokov. Denne sa tu pochováva do 100 ľudí, ale počas irackej vojny tu bolo pochovávaných v priemere 200 až 250 tiel. Na Wadi-us-Salaam sa tela nepochovávajú tradične do zeme z dôvodu piesočnatej pôdy a nedostatku miesta. Tela sa umiestňujú do katakomb, kobiek a krýpt. Napr. taká krypta pojme až 50 tiel.

Wadi-us-Salaam, Irak

V centre cintorína stojí svätyňa svetca Ali Ibn Abu Taliba. Ten bol bratrancom a zároveň zaťom Mohameda, pretože si vzal za manželku jeho dcéru Fatimu. I vďaka tomuto mužovi sa stal cintorín Wadi-us-Salaam tak známy a vyhľadávany (Hrobka je po Mekke a Medine v poradí treťou najvýznamnejšou mešitou Islamu). Mnoho muslimov si preto praje byť pochovaný práve na tomto cintoríne. Okrem Ali Ibn Abu Taliba je tu pochovaných i veľké množstvo ďalších významných osobností: napr. prorok Sálih, prorok Húda a množstvo sultánov a kráľov. Podľa šítskeho Islamu sú na cintoríne pochovaní aj Adam a Noe.

Cintorín bol v roku 2010 zapísaný na zoznam UNESCO ako pamiatka svetového kultúrneho dedičstva.

Wadi-us-Salaam, Irak
V roku 2004 tu medzi hrobmi bojovali americkí vojaci a islamský ozbrojenci, ktorí využívali svoju znalosť v spleti nekonečného bludiska.

Irak ponúka ďalšie miesta

Irak - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Iracká republika
Hlavné mesto: Bagdad
Úradné jazyky: arabčina, kurdčina, turkménčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. október 1932
Rozloha: 437072 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: iracký dinár
Kód meny: IQD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR IQD
Medzinárodný kód krajiny: IRQ
Internetová doména: .iq
Predvoľba telefónneho čísla: +964

Blízke miesta do +/- 300km