Skip to content

Mešita Sayyidah Zaynab

V tejto zdobenej mešite sa údajne pod kupolou z čistého zlata nachádzajú pozostatky Mohamedovej vnučky.

Približná doba čítania: 3 minúty

V tejto nádhernej damašskej mešite s modrými dlaždicami sa nachádzajú pozostatky Sajjidy Zajnab v kryštálom zdobenej svätyni. Je to mimoriadne dôležité pútnické miesto pre šiitských moslimov, ktorí prichádzajú vzdať smútočnú úctu jej pozostatkom.

Svätyňa lady Zaynab bola postavená na počesť vnučky proroka Mohameda a niektorí veria, že sa v nej nachádzajú jej pozostatky. V roku 680 pred n. l. bola lady Zajnab zajatá a uväznená po masakre v Karbale, ktorá je jednou z rozhodujúcich tragédií šiitskej náboženskej histórie. V zajatí zachránila život svojho synovca Alího tým, že sa vrhla na jeho telo a vyhlásila, že budú musieť zabiť aj ju. Jej odvaha zachovala nástupnícku líniu a zabezpečila budúcnosť šíitizmu. Jej svätyňa je preto jedným z najdôležitejších a najemotívnejších pútnických miest pre šiitských moslimov.

Mešita Sayyidah Zaynab

Samotná svätyňa je ukrytá v spleti obchodov, hotelov a reštaurácií na juhovýchode Damašku. Nájsť mešitu je výzva, ktorá si vyžaduje sledovať davy čierno odetých iránskych pútnikov a občas zahliadnuť týčiaci sa modrý minaret. Vstupná brána sa otvára na vyleštené vonkajšie nádvorie, ktorému dominuje svätyňa v jeho strede, a celú stavbu zdobí zložitá modrá dlaždicová mozaika so symbolickými kvetmi, geometrickými tvarmi a arabským písmom. Kupola na vrchole svätyne je vyrobená z čistého zlata, rovnako ako slávnostné dvere. Nádvorie je plné smútiacich mužov a žien, ktorí pochodujú v kruhu a spievajú modlitby v perzštine a arabčine.

Samotná svätyňa je malá, ale nádherná prehliadka zrkadiel, krištáľu a zlatých ozdôb. Nie je to však nádherná výzdoba, ktorá okamžite upúta pozornosť návštevníka. Atmosféra vo vnútri je skôr atmosférou otvorených emócií než tichej úcty. Je naplnená kvílivým plačom a hojnými slzami pútnikov, ktorí prišli vzdať úctu ostatkom lady Zajnab. Ženy si trhajú šaty, bijú sa do pŕs a padajú na zem. Je to prejav vášnivého smútku a pútnici oplakávajú jej smrť ako milovanú dcéru. Návšteva svätyne lady Zaynab zanechá návštevníkov akejkoľvek viery ohromených nádhernou architektúrou aj dojímavou silou viery.

Sýria ponúka ďalšie miesta

Sýria - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: سوريا
Hlavné mesto: Damask
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. máj 1946
Rozloha: 185180 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: sýrska libra
Kód meny: SYP
Kurz (za 1 € dostaneš): 13970.307 SYP
Medzinárodný kód krajiny: SYR/SY
Internetová doména: .sy
Predvoľba telefónneho čísla: +963

Blízke miesta do +/- 300km