Skip to content

Stĺpy národného kapitolu

Bývalé stĺpy Kapitolu Spojených štátov stále stoja.

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1958 boli pieskovcové stĺpy, ktoré od roku 1828 podopierali východný portikus Kapitolu USA, nahradené novšími mramorovými stĺpmi. Vláda USA nevedela, čo so stĺpmi urobiť, a tak ich uskladnila až do roku 1984, keď ministerstvo poľnohospodárstva a súkromní darcovia zorganizovali výstavu stĺpov v Národnom arboréte.

National Capitol Columns

Korintské stĺpy, ktoré sa kedysi týčili nad inauguráciami Andrewa Jacksona a Abrahama Lincolna v rokoch 1829 a 1861, teraz stoja na otvorenom poli, ktoré podporujú maximálne len vzduch.

Stĺpy sú stále v bezchybnom stave, čo vyvoláva otázku: Prečo boli vôbec odstránené? Keď bola v roku 1864 – desaťročia po dokončení stĺpov – dokončená železná kupola Kapitolu, bola väčšia, než sa v projektoch predpokladalo. Cieľom výstavby prístavby na východnej strane Kapitolu bolo minimalizovať šikmý vzhľad veľkej kupoly, čo viedlo k odstráneniu zdobených pieskovcových stĺpov.

Málo známym tajomstvom je, že tieto korintské stĺpy sa pozerajú aj na niektoré z najúžasnejších čerešňových kvetov z prílivovej nádrže. Vydajte sa po chodníku na samostatnú prehliadku okolo stĺpov a pozrite si všetky kvitnúce stromy.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.07 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km