Skip to content

Pamätník nankinského masakra

Nankinský masaker alebo znásilnenie Nankingu bol vojnový zločin spáchaný japonskou cisárskou armádou počas druhej čínsko-japonskej vojny.

Približná doba čítania: 2 minúty

Mesto Nanking bolo jedným z najdôležitejších miest čínskych dejín a kedysi slúžilo aj ako hlavné mesto. Túto funkciu plnilo v rokoch 1927 – 1937 počas Čínskej republiky pod vedením Čankajška, skôr než ušiel na Taiwan. V druhej čínsko-japonskej vojne v roku 1937 sa vtedajšie hlavné mesto stalo terčom japonskej armády. Po krutých bojoch 13. decembra 1937 padlo.

Pamätník nankinského masakra

Nasledovala vlna odvety a vražedného násilia zo strany Japoncov známa ako nankinský masaker alebo znásilnenie Nankingu. Súčasťou zverstiev boli skutočne aj masové znásilnenia, rabovanie a podpaľačstvo. Bolo to však najmä náhodné vraždenie civilistov, ktoré dorástlo do nevídaných rozmerov. Podľa čínskych záznamov tu bolo zabitých možno až 300 000 ľudí.

V Japonsku sa toto číslo často spochybňuje, ak sa vôbec pripúšťa, že sa nejaký nankinský masaker udial. Do dnešného dňa je udalosť zdrojom napätia v čínsko-japonských vzťahoch. 300 000 obetí sa však opakovane spomína v oficiálnom Pamätnom múzeu nankinského masakra, ktoré vzniklo v roku 1985 a v roku 1995 sa rozšírilo. Pôvodná hlavná sála bola vybudovaná nad masovým hrobom obetí z námestia Ťiang-tung-men.

Pamätník nankinského masakra

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.77 CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86