Skip to content

Medzinárodný trh Rungis

Prejdite sa veľkolepými uličkami s visiacim mäsom a syrom vo veľkosti kolesa voza na najväčšom veľkoobchodnom trhu s potravinami na svete.

Približná doba čítania: 4 minúty

Päť kilometrov južne od Paríža, na predmestí zvanom Rungis, sa nachádza málo známe epicentrum gastronómie, odkiaľ pramení tá najlepšia a najvyberanejšia francúzska kuchyňa.

Gastro trh, Paríž

Hoci bežný návštevník Paríža o trhu Rungis možno nikdy nepočul, pre profesionálov v oblasti gastronómie je to púť. Trh zaberá približne 578 hektárov; len časť s morskými plodmi je veľká ako futbalové ihrisko. Nachádza sa tu 19 reštaurácií, banka, pošta, hotel, čerpacie stanice a vlastná polícia trhu. Sú tu čerešne z Brazílie, broskyne z južného Francúzska, ryby zo Srí Lanky.

Pracovať sa začína okolo polnoci, keď sa 13 000 pracovníkov na trhu pripravuje na predaj zákazníkom, z ktorých mnohí zastupujú niektoré z najobľúbenejších reštaurácií v Paríži. Predtým, ako vám zazvoní ranný budík, pracovníci v Rungis vypijú tisíce šálok kávy v kaviarni Le Saint Hubert na trhu. Mnohí z predajcov sú druhou alebo treťou generáciou, ktorá tu pôsobí od čias Les Halles, kultového parížskeho trhu, ktorý bol predchodcom Rungis. Podobne aj kupujúci prichádzajú už roky, a to z celej Európy.

Gastro trh, Paríž

Ak vám krvavé koše v oddelení s vnútornosťami nie sú po chuti a visiace mŕtvoly teľacieho, hovädzieho a iných zvierat nevyzerajú o piatej ráno tak lákavo ako na obed (alebo ak je oddelenie s morskými plodmi v čase vášho príchodu vypredané), stačí prejsť k voňavej nádhere kvetinárstiev a vinárstiev.

Gastro trh, Paríž

Pavillon des Fromages ponúka viac ako 400 druhov syrov. V hale s plodinami ležia rady a rady chutného ovocia a zeleniny umne usporiadané tak, aby priniesli maximálnu vizuálnu príťažlivosť. Ak prídete do časti s hromadami bielych kartónov, pripravte sa na prekvapenie z diviny. Čerstvo zabité morky, holuby, tetrovy a divoké králiky, všetky ležia zastrčené v bielych škatuliach, pripravené na prepravu alebo predaj na mieste. V prípade, že by ste pred svitaním zatúžili kúpiť vežu šalátu do výšky stropu, vedzte, že na kúpu čohokoľvek potrebujete nákupnú kartu.

Gastro trh, Paríž

Trh existuje už od 5. storočia. V roku 1135 ho Ľudovít VI. presunul z brehov Seiny do centra Paríža, kde sa z neho stal slávny parížsky trh Les Halles. V Les Halles zostal až do roku 1969, keď sa presťahoval na svoje súčasné miesto v Rungis. Mamutie trhovisko spravuje spoločnosť podporovaná francúzskou vládou a v poslednom čase sa snaží o diverzifikáciu do online predaja. Na tomto historickom trhu sa predáva všetko, čo by kuchár alebo gastronóm mohol potrebovať, a zároveň ponúka najlepšie vzdelávanie o tom, odkiaľ pochádzajú naše potraviny a ako ich najlepšie jesť.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km