Skip to content

Aberfan

Ráno 21. októbra 1966 sa do malej waleskej baníckej dediny rúti zosuv uhoľného odpadu, ktorý zabije 116 detí a 28 dospelých. Nehodu prežilo len päť ľudí a z mesta vymizla polovica mládeže.

Približná doba čítania: 3 minúty

Táto malá komunita v bývalej banskej uhoľnej oblasti Walesu sa stala dejiskom najsmrtiacejšej katastrofy na britskej pôde v dvadsiatom storočí. 21. októbra 1966 pohltil zosuv pôdy časť dediny a najmä školu Pentglass Junior School, kde sa o 9:15 práve začalo vyučovanie. V škole zahynulo päť učiteľov a 109 žiakov a v okolitých budovách ďalších 30 detí a dospelých. Nešlo však o prírodnú katastrofu.

Nezosunula sa totiž pôda, ale halda banského odpadu, teda hlušiny, ktorá sa ukladala pri ťažobnom procese na susednom kopci a po silných dažďoch sa zrútila na mesto. Halda však už od samého začiatku stála na nevhodnom podloží a vina napokon padla priamo na National Coal Board (Národnú uhoľnú radu). No i tak nebol nakoniec nikto súdne stíhaný a až po zdĺhavých kampaniach odstránili aj ďalšie podobné haldy neďaleko Aberfan.

Aberfan

Miestna komunita prišla o celú jednu generáciu a utrpela traumu, ktorá trvá dodnes. Je zreteľne citeľná napriek tomu, že v meste už nevidno žiadne stopy po katastrofe ani jej príčinách. Katastrofu pripomína spomienková záhrada na mieste, kde kedysi stála škola. Jej chodníčky a záhony sú citlivými náznakmi pôvodného pôdorysu budovy. Na miestnom cintoríne bola vyčlenená špeciálna sekcia pre deti, ktoré pri nešťastí prišli o život. Pozostáva z dvoch radov bielych mramorových pomníkov v jednotnom oblúkovom tvare, ktorý sa líši od tradičných náhrobných kameňov. Hneď vedľa sa nachádza špeciálne spomienkové miesto s malou záhradou a lavičkami.

Toto všetko má slúžiť predovšetkým miestnej komunite. Aberfan nie je a rozhodne nechce byť turistickou destináciou a nemá ani žiadnu turistickú infraštruktúru. Ak sa tu chcete nakrátko zastaviť, mali by ste byť diskrétní a správať sa čo najúctivejšie.

Aberfan

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km