Skip to content

Hrad Khanzad

Legendárna pevnosť kurdskej bojovníčky.

Približná doba čítania: 2 minúty

Známy aj ako citadela Banaman, ktorá sa nachádza na vrchole kopca týčiaceho sa nad Harírskou planinou, bol postavený na príkaz Mir Khanzad a je miestom, kde vládla nad dvoma okresmi Harír a Soran, dnes guvernorát Erbil.

citadela Banaman

Khanzad bola sestrou Mira Sulaimana (alebo Slemana), vládcu Soranského emirátu pod Osmanskou ríšou koncom 16. alebo začiatkom 17. storočia, kým ho neotrávila ruka Lashkryho, jedného z jeho vojenských veliteľov.

Po tomto čine vraždiaci Lashkry utiekol do pohoria Sinjar (Shengal). Medzitým Khanzad po bratovej smrti prevzala kontrolu nad emirátom.

citadela Banaman

Z jeho úkrytu v Sinjar sa k Lashkrymu dostal list podpísaný Khanzad, ktorý obsahoval ponuku na sobáš. Keď sa s ňou potom Lashkry stretol v Harire, kurdský vládca ho spolu so všetkými svojimi mužmi odsúdil na smrť. Počas svojej vlády velila Khanzad armáde, ktorá mala až 50 000 vojakov, a vybudovala cesty, školy, mešity a pevnosti.

Postupom času získala Khanzad črty legendárnej princeznej bojovníčky, ktorá je zobrazovaná v piesňach a básňach, ako aj na obrazoch a sochách. Meno Khanzad je v súčasnosti veľmi obľúbeným menom kurdských dievčat a žien.

citadela Banaman

Irak ponúka ďalšie miesta

Irak - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Iracká republika
Hlavné mesto: Bagdad
Úradné jazyky: arabčina, kurdčina, turkménčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. október 1932
Rozloha: 437072 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: iracký dinár
Kód meny: IQD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1407.455 IQD
Medzinárodný kód krajiny: IRQ
Internetová doména: .iq
Predvoľba telefónneho čísla: +964

Blízke miesta do +/- 300km