Skip to content

Jazero Urmia

Toto jazero v severozápadnom Iráne sa začalo meniť zo zeleného na červené častejšie, než je vedcom príjemné.

Približná doba čítania: 3 minúty

V lete 2016 voda iránskeho jazera Urmia dramaticky zmenila farbu zo zelenej na červenú. Nebol to nový jav, ale v posledných rokoch sa vyskytuje čoraz častejšie a nie je to jediný znepokojujúci trend, ktorý jazero zažíva.

Jazero Urmia

Jazero Urmia sa nachádza medzi provinciami Východný a Západný Azerbajdžan na severozápade Iránu a je domovom 120 ostrovov. Hoci bolo kedysi najväčším jazerom na Blízkom východe a šiestym najväčším jazerom so slanou vodou na svete s rozlohou 5 000 km² , odhaduje sa, že od 70. rokov 20. storočia sa plocha jazera zmenšila o 90 %, z toho veľká časť za posledné dve desaťročia.

Je to spôsobené najmä ľudskou činnosťou, keďže priehrady a nelegálne vrty bránia prítoku vody zo 60 okolitých riek a potokov, ktoré jazero napájajú. Tieto a ďalšie zmeny spôsobili výrazné zvýšenie slanosti vody, čo má vplyv na voľne žijúce živočíchy všetkých veľkostí. Sťahovavé vtáky, ako sú plameniaky, pelikány, kačice a volavky, sa už v jazere nevyskytujú a jazero už nedokáže živiť ryby. Dokonca aj pôvodné druhy slaných kreviet Artemia, ktoré dokážu prežiť pri veľmi vysokej úrovni slanosti, v jazere údajne vyhynuli.

Jazero Urmia

Organizmy, ktorým sa darí, sú príčinou červenej farby vody. Riasy, ktoré rastú v jazere, Dunaliella salina, by sa za normálnych okolností javili ako zelené, ale s menším množstvom vody v jazere a väčším vystavením slnečnému žiareniu riasy produkujú vo svojich bunkách karotenoidy, ktoré absorbujú prebytočné svetlo, vďaka čomu sa javia ako červené. Predpokladá sa tiež, že sa na tom podieľa slanomilná baktéria Halobacteriaceae, ktorá má červený pigment na absorpciu slnečného svetla.

Úbytok vody tiež odhaľuje soľ v jazere, ktorou sa návštevníci jazera radi natierajú, ale ktorú tiež vynášajú veterné smršte, čo spôsobuje škody ľuďom a plodinám.

Jazero Urmia

Jazero, ktoré bolo po iránskej revolúcii pomenované podľa hlavného mesta provincie Urmia, čo znamená “kaluž vody”, vykazuje známky obnovy. Iránska vláda spolu s medzinárodnými organizáciami, ako sú UNESCO a WHO, vynakladá úsilie na obmedzenie nelegálnych studní a zlepšenie zavlažovacích techník okolitých fariem. Sezónne dažde v neskorších mesiacoch roka prinášajú jazeru určitú úľavu, ale nie sú trvalým riešením.

Irán ponúka ďalšie miesta

Irán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: جمهوری اسلامی ایران
Hlavné mesto: Teherán
Úradné jazyky: perzština
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 11. februára 1979
Rozloha: 1648195 km²
Časové pásmo: UTC +3:30
Mena: iránsky rial
Kód meny: IRR
Kurz (za 1 € dostaneš): 44597.108 IRR
Medzinárodný kód krajiny: IRN/IR
Internetová doména: .ir
Predvoľba telefónneho čísla: +98

Blízke miesta do +/- 300km