Skip to content

Citadela Erbil

Starobylá opevnená mohyla, ktorá vznikla v priebehu tisícročí z osád postavených jedna na druhej.

Približná doba čítania: 3 minúty

Osídlenie postavené na starších osadách počas 7 000 rokov vytvorilo v centre historického mesta Erbil (známeho aj ako Hawler) v irackom Kurdistane veľkú vyvýšeninu. Na vrchole vyvýšeniny stojí citadela Erbil, ktorá je svedkom plynutia času a histórie.

Erbilská citadela je opevnená starobylá mohyla vajcovitého tvaru. Pri pohľade zhora vyrastá kopec zeme z inak rovného okolitého terénu. Vyvýšenie je spôsobené tisícročiami osídlenia postaveného jedno na druhom. Obydlia boli zvyčajne postavené z hlinených tehál, ktoré sa časom rozpadli a prispeli k zvýšeniu celkovej výšky terénu citadely, ktorá sa v priebehu storočí zdvihla o viac ako 100 metrov.

Prvý zaznamenaný dokument, v ktorom sa citadela spomína, pochádza z roku 2300 pred n. l., ale najstaršie stopy pochádzajú z roku 5000 pred n. l. Nie je prekvapením, že citadela prešla niekoľkými fázami ničenia a rekonštrukcie. Hoci citadelu obývali skôr Kurdi a Asýrčania, prešli ňou rôzne vlny cudzincov vrátane Sumerov, Mongolov, Osmanov a Európanov.

V roku 2007 sa začali rozsiahle medzinárodné archeologické vykopávky. V roku 2014 UNESCO zaradilo citadelu na zoznam svetového kultúrneho dedičstva.

Rozloha, ktorú zaberá erbilská citadela, je niečo vyše 10 hektárov (1 410 x 1 120 metrov) a pozostáva najmä z hlavnej dopravnej tepny v strede a hustého súboru križujúcich sa uličiek. V súčasnosti sa na starobylom pahorku nachádzajú tri vchody a stovky domov. Zo zachovaných budov najstaršia pochádza z roku 1893 a jedinou cirkevnou budovou, ktorá sa zachovala, je mešita Mulla Afandi.

Citadela Erbil

Niektoré úseky obvodu citadely ohraničuje opevnený múr, zatiaľ čo iné úseky sú vyznačené priľahlými fasádami domov postavených na okraji mohyly. V týchto dňoch stráži južnú bránu socha historika Mubaraka Ben Ahmeda Sharaf-Aldina.

Irak ponúka ďalšie miesta

Irak - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Iracká republika
Hlavné mesto: Bagdad
Úradné jazyky: arabčina, kurdčina, turkménčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 3. október 1932
Rozloha: 437072 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: iracký dinár
Kód meny: IQD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1397.053 IQD
Medzinárodný kód krajiny: IRQ
Internetová doména: .iq
Predvoľba telefónneho čísla: +964

Blízke miesta do +/- 300km