Skip to content

Mellah vo Fez

Vyhradená židovská štvrť vo Fez pochádza z 15. storočia. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Prvý židovský Mellah (arabsky “slaný močiar” alebo “slaný prameň”) bol založený v marockom meste Fez v roku 1438. Historické záznamy naznačujú, že Mellah vo Feze, podobný európskemu getu, bol vybudovaný na ochranu rastúcej židovskej populácie mesta oddelením komunity od ostatných obyvateľov mesta výmenou za lojalitu sultánovi. 

Mellah

Mellah vo Feze bol prvým zariadením svojho druhu v Maroku. Predpokladá sa, že názov “mellah”, ktorý sa stal štandardným označením pre židovské štvrte v celej krajine, nemá hanlivý pôvod; v čase svojej niekdajšej slávy bol Mellah vo Feze opisovaný ako pôsobivé miesto s impozantnou architektúrou a oblasť slúžila na opevnenie židovského obyvateľstva pred nebezpečenstvom.

Časom sa však výraz Mellah začal spájať s vyvrheľmi a barbarmi. V roku 1465 zaútočila na dynastiu Marinidovcov sídliacu vo Fez skupina povstalcov, ktorá zabila väčšinu Židov žijúcich v Mellah a narušila spolužitie Židov a moslimov v meste.

Po druhej svetovej vojne väčšina Židov, ktorí zostali vo Feze, utiekla a Mellah schátral. 

Dnes je Mellah vo Fez podporovaný UNESCO a zostala v ňom len malá židovská populácia. Prechádzka cez Mellah ponúka návrat do dávnejšej epochy; medzi zaujímavé miesta Mellah patrí zrekonštruovaná synagóga Ibn Danan zo 17. storočia a pozoruhodný židovský cintorín so 400 rokov starými náhrobnými kameňmi.

Mellah

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.651 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km