Skip to content

Múzeum Sulayman Too

Vynikajúce dielo retro sci-fi architektúry zabudované do posvätnej hory.

Približná doba čítania: 2 minúty

Toto miesto s fasádou pripomínajúcou kaplnku, ktorá vyčnieva z útesu pozdĺž posvätnej hory, by bolo ideálnym miestom pre bondovského zloducha, keby sovietski filmári natočili ruskú obdobu bondoviek, alebo možno osadu na novoobjavenej planéte v seriáli Star Trek.

Muzey Sulayman Too (píše sa aj Sulaiman-Too) sa nachádza v spojení prírodných a človekom vytvorených jaskýň, v ktorých je spolu 13 výstavných miestností. Múzeum je jedinečné tým, že budova je rovnako – ak nie ešte zaujímavejšia – ako exponáty v nej.

Vystavené sú rôznorodé prírodné a archeologické predmety, spolu s hŕstkou náboženských artefaktov, ktoré hraničia s novovekou spiritualitou. Staroveké hrnce, moderná socha Budhu, vypchaté zvieratá, plastové figúrky pravekého človeka, čiernobiele fotografie zo sovietskej éry a komora na duchovné liečiteľstvo stoja nesúrodo (ale zaujímavo) vedľa seba. Návštevníkom osvetľuje cestu ohromné množstvo plastových lustrov.

Múzeum Sulayman Too

Muzey Sulayman Too je vlastne najnovšou evolúciou tohto miesta, ktoré bolo prvýkrát použité v roku 1949 na sídlo Múzea miestnych povestí. Múzeum v súčasnej podobe bolo otvorené v roku 2004, ale budova, ako ju môžeme vidieť dnes, bola dokončená v roku 1978 pri príležitosti osláv 3 000. výročia založenia mesta Osh.

Kirgizsko ponúka ďalšie miesta

Kirgizsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Кыргызстан
Hlavné mesto: Biškek
Úradné jazyky: kirgizština, ruština
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 199951 km²
Časové pásmo: UTC +6:00
Mena: kyrgizský som
Kód meny: KGS
Kurz (za 1 € dostaneš): 95.759 KGS
Medzinárodný kód krajiny: KG
Internetová doména: .kg
Predvoľba telefónneho čísla: +996

Blízke miesta do +/- 300km