Skip to content

Svätyňa Sidi Moussa

Z bývalej obecnej sýpky je dnes osamelá svätyňa na vrchole hory.

Približná doba čítania: 3 minúty

V krásnom údolí Aït Bouguemez (známom ako “šťastné údolie” vďaka priateľskosti jeho obyvateľov), v odľahlej časti Vysokého Atlasu, sa na vrchole kónickej hory nachádza stará komunálna sýpka, alebo agadir. Jej vek sa odhaduje na najmenej 200 rokov. Je dobre viditeľná z hlavnej cesty vedúcej údolím a dá sa k nej dostať pešo po chodníku, ktorý sa začína neďaleko školy Ecole Vivante. Legenda o svätyni Sidi Moussa (svätý Mojžiš) hovorí, že Moussa bol významnou osobnosťou miestnej židovskej komunity známou svojimi liečiteľskými schopnosťami, možno rabínom, bohatým mužom alebo veľmi váženým a zbožným členom komunity.

Sidi Moussa

Sýpka slúžila ako obecný sklad, rozhľadňa a pevnosť. Legenda tiež hovorí, že ženy bojujúce s neplodnosťou mohli vystúpiť na horu, navštíviť Sidiho Moussu a byť uzdravené. Podľa niektorých svedectiev je to hrobka Sidiho Moussu.

Vzťah medzi moslimským a židovským obyvateľstvom v tomto údolí, ktoré bolo po väčšinu svojej histórie autonómne, je zložitý, o čom svedčí aj to, že moslimovia uchovávajú a oslavujú relikviu židovského muža a uctievajú ho ako svätca. Svätyňa bola obnovená a je zachovaná vďaka úsiliu miestnej komunity. Niektorí, ale nie všetci návštevníci uvádzajú, že sa stretávajú so starším príslušníkom komunity, ktorý každý deň chodí na túru k svätyni. Tvrdí, že má 120 rokov a na vrchole hory čaká na návštevníkov. Môže otvoriť sýpku a pozvať vás dovnútra na mätový čaj – samozrejme, za malý poplatok. Niekoľko kilometrov odtiaľto, na druhej strane údolia, sa nachádza svätyňa Sidi Chitta: podobná hora kužeľovitého tvaru so sýpkou na vrchole.

Maroko ponúka ďalšie miesta

Maroko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.685 MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km