Skip to content

Mešita Saparmurat Hajji

Pamätník tisícom turkménskych vojakov a civilistov, ktorí zahynuli v krvavej bitke v roku 1881. 

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1880 bola ruská premyslená a rozsiahla akcia na dobytie Strednej Ázie takmer dokončená. Jednou z posledných prekážok úplnej nadvlády nad regiónom však boli Turkméni (alebo Tekke Turkomani), voľná konfederácia kmeňov a vojakov bez organizovaného, samostatného štátu.

Mešita Saparmurat Hajji

Cisárske Rusko sa rok predtým pokúsilo dobyť územie známe ako dnešný Turkmenistan a zaútočilo na strategicky významnú pevnosť Goek Tepe, kde bolo sústredených približne 15 000 turkménskych vojakov a 5 000 žien a detí. Rusi, ktorí mali veľkú početnú prevahu, boli zle riadení a zle vybavení, čoskoro ustúpili.

Mešita Saparmurat Hajji

Ruské sily sa vrátili o dva roky neskôr s približne 6 000 vojakmi a novým generálom, ktorý viedol útok. Hoci Turkméni mali stále výraznú početnú prevahu nad Rusmi, cudzie vojská po 23-dňovom obliehaní prerazili, keď vykopali tunel pod jednou z kamenných stien pevnosti a odpálili mínu, čím prerazili obranné línie. Turkméni boli nútení utiecť a do konca bitky bolo zabitých takmer 15 000 turkménskych vojakov a civilistov. 

Mešita Saparmurat Hajji

Mešita Saparmurat Hajji bola postavená na príkaz prvého turkménskeho prezidenta Saparmurata Atayevicha Niyazova na mieste bývalej pevnosti Geok Tepe na pamiatku turkménskych životov vyhasnutých v tejto tragickej bitke – a v typickom postsovietskom autoritárskom štýle na počesť Niyazovovej vlastnej púte do Mekky. Mešita sa následne stala akýmsi národným symbolom bojov v krajine a zdobila zadnú stranu jednej z turkménskych bankoviek v hodnote 10 000 manatov až do zavedenia novej série peňazí v roku 2005.

Turkmenistan ponúka ďalšie miesta

Turkmenistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkmenistan
Hlavné mesto: Ašchabad
Úradné jazyky: turkménčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 491210 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: turkménsky manát
Kód meny: TMT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.761 TMT
Medzinárodný kód krajiny: TKM
Internetová doména: .tm
Predvoľba telefónneho čísla: +993

Blízke miesta do +/- 300km