Skip to content

Dominikánsky kláštor a miesto odpočinku svätej Margity

Na ostrove v tvare slzy na Dunaji sa nachádzajú ruiny kláštora a miesto posledného odpočinku svätice.

Približná doba čítania: 3 minúty

Margitin ostrov, alebo po maďarsky MARGIT-SZIGET, je 225-hektárový ostrov v tvare slzy na rieke Dunaj uprostred dnešnej Budapešti. Ostrov poskytuje oázu zelene, ktorú z oboch strán lemuje rušné mesto.

Dominikánsky Kláštor A Miesto Odpočinku Svätej Margity

Ostrov je pomenovaný po Margite, krásnej dcére kráľa Bélu IV. z 13. storočia. Podľa legendy kráľ Béla IV. sľúbil, že svoju dcéru zasvätí životu v kláštore, ak sa podarí vyhnať Mongolov z krajiny a mesto prežije. Mongoli boli porazení a Margit vstúpila do kláštora.

Margit však vyrástla v krásne mladé dievča a mnohí európski králi prejavili záujem o sobáš s ňou. Hovorí sa, že kráľ Béla IV. v nej teraz videl strategickú výhodu, príležitosť na posilnenie spojenectva Uhorska s inými mocnými kráľovskými rodmi. Margita sa však odmietla zasnúbiť s poľským vojvodom a rodičom povedala, že radšej zomrie, ako by sa mala vydať.

Dominikánsky Kláštor A Miesto Odpočinku Svätej Margity

Vo veku 18 rokov Margita prijala rehoľný závoj a stala sa mníškou, ale kráľ Béla IV. plánoval požiadať pápeža o zrušenie jej sľubov, aby sa mohla vydať za českého kráľa Otokara II. Margita opäť odmietla a zostala verná svojim sľubom.

Margita odmietla život v kráľovskom prepychu, údajne chodila bosá a trvala na tom, aby jej v kláštore pridelili tie najpodradnejšie úlohy. Čas trávila drhnutím hrncov a panvíc, drhnutím drsných kamenných podláh a čistením latrín. Počas jej mníšskeho života sa Margite pripisovalo mnoho zázrakov, okrem iných podivuhodných uzdravení a vraj vedela liečiť malomocných. Svätá Margita bola kanonizovaná v roku 1943 a v Maďarsku sa teší istému kultu.

Dominikánsky Kláštor A Miesto Odpočinku Svätej Margity

Miesto jej pôvodného odpočinku v ruinách označuje červený mramorový kryt hrobky obklopený kovanou mrežou. Jej príbeh dodnes rezonuje medzi Maďarmi a miesto jej odpočinku je často pokryté čerstvými kvetmi a nie je neobvyklé, že na tomto mieste sa ľudia v tichosti modlia. Kúsok juhovýchodne od hrobky sa nachádza hojne navštevovaná murovaná kaplnka s votívnymi nápismi ďakujúcimi svätej Margite za rôzne milosti a uzdravenia.

Nad ruinami sa nachádza aj vyhliadka, oplatí sa vyliezť na kovovú konštrukciu, aby ste mali výhľad na pozostatky rozprestierajúce sa pod vami.

Dominikánsky Kláštor A Miesto Odpočinku Svätej Margity

Maďarsko ponúka ďalšie miesta

Maďarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): 398.426 HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36

Blízke miesta do +/- 300km