Skip to content

Kláštor svätej Kataríny

Kostolík na úpätí hory Sinaj.

Približná doba čítania: 3 minúty

Bez beduínskeho sprievodcu je Sinaj obrovskou, neprechodnou púšťou. Kamenisté kopce sa dvíhajú a klesajú pod oslepujúcim slnkom. A predsa sa týmto pustým polostrovom prechádzalo tisíce rokov a odohrávali sa tu mnohé z najdôležitejších náboženských udalostí v dejinách. Mnohé z týchto významných udalostí sú elegantne zakomponované v múroch kláštora svätej Kataríny.

Kláštor svätej Kataríny, ktorý sa nachádza pod horou Sinaj, pôvodne postavil byzantský cisár Justinián na začiatku 6. storočia. Považuje sa za najstarší kláštor na svete, hoci toto tvrdenie je sporné. Podobne sporná je aj veľká časť krajiny v okolí kláštora svätej Kataríny, ako aj tvrdenie, že vrch nad kláštorom je v skutočnosti biblická hora Sinaj.

Vnútri brán kláštora sa neznáme len zväčšuje. Keď Justinián vyhlásil, že na pozemku má byť postavený kláštor, na mieste už stála kaplnka zasvätená horiacemu kríku. Sporné tvrdenia opäť umiestnili horiaci ker, ktorý sa zjavil Mojžišovi, do blízkosti dnešného kláštora. Niektorí dodnes považujú ker vo vnútri areálu za originál z biblických textov.

Okrem kaplnky sa v kláštornom komplexe nachádza aj starobylá spálňa pre mníchov. Hoci sa mnísi zvyčajne považujú za najzbožnejších mužov, ktorí zasvätili svoj život Bohu, mnísi svätej Kataríny často porušovali tento princíp a za trest boli posielaní na Sinaj. Keď vymreli, pobožní vedľa tých svetských uprostred skromných zdrojov púšte, mnísi zistili, že pôda je nevhodná na riadne pochovávanie.

Jediným riešením bolo vytvoriť dom lebiek a nahromadiť kosti rehoľníkov do hrobky pod kláštorom. Na rozdiel od mnohých kostníc a kúrií bol kostol svätej Kataríny založený viac na funkčnosti ako na výzdobe a mohutná hromada pozostatkov hovorí o tomto hroznom konci. Kláštor svätej Kataríny je dnes zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Egypt ponúka ďalšie miesta

Egypt - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: مصر‎
Hlavné mesto: Káhira, Egypt
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 28. február 1922
Rozloha: 1010408 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: egyptská libra
Kód meny: EGP
Kurz (za 1 € dostaneš): 50.649 EGP
Medzinárodný kód krajiny: EGY/EG
Internetová doména: .eg
Predvoľba telefónneho čísla: +20

Blízke miesta do +/- 300km