Skip to content

Éterový dóm

V 30. rokoch 19. storočia bola chirurgia rýchlou a brutálnou záležitosťou. Pacientom, z ktorých tí šťastnejší bol omámení ópiom, whisky, alebo ranou do hlavy, lekári urezávali nohy a vyťahovali nádory tak rýchlo, ako to len išlo. Jeden z najlepších škótskych chirurgov Robert Liston bol známy svojou schopnosťou odstrániť končatinu do troch minút. (Keď sa mu prvý krát skutočne podarilo urezať nohu do troch minút, bol svojim výkonom natoľko rozradostený, že pacientovi omylom odstránil i varlatá.) Silné tekuté narkotikum dietyléter sa v tej dobe užívalo len rekreačne, univerzitní študenti a znudení občania si čuchali k éteru, aby si užili chvíľu bezstarostnej radosti. Jeho schopnosť zmierniť bolesť v tej dobe ešte nebola objavená.

Éterový dóm
Znázornenie prvej operácie s použitím éteru.

Prvá verejná demonštrácia použitia éteru pri operácii prebehla v roku 1846 na sále Massachusettskej verejnej nemocnice. Dav zvedavcov prihliadal tomu, ako lekár William Morton podal Edwardovi Gilbert Abbottovi ku vdýchnutiu éter. O pár minút neskôr vyrezal lekár z Abbottovho krku nádor, zatiaľ čo pacient nevydal ani hlások.

Keď sa Abbott konečne prebudil a potvrdil, že necítil žiadnu bolesť, Warren sa víťazoslávne otočil čelom k publiku so slovami “Dámy a páni, toto nie je klam!”

Operačnej sále sa začalo hovoriť Éterový dóm (The Ether Dome) a funkčný bol medzi rokmi 1821 – 1867.

Dnes je zrekonštruovaný dóm otvorený verejnosti, pokiaľ v ňom zrovna neprebiehajú prednášky, či stretnutia. Okrem toho, že je miestnosť súčasťou lekárskej histórie, sa v nej nachádza taktiež zbierka chirurgického náradia z 19. storočia, kostra a Padihershef, egyptská múmia, ktorú nemocnica obdržala v roku 1823 darom.

Boston, MA 02114, USA
42.3634637,-71.0679234
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.13 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km