Skip to content

Múzeum zlého umenia

Žena idúca na kôrovcovi, je maľba nahej ženy bez tváre, dlaní a chodidiel, ktorá sedí obkročmo na obrom homárovi. Z neznámych dôvodov zakrýva časť postavy i jej neobvyklého tátoša veľká čierna škvrna. To je len jedno dielo z kolekcie 600 exponátov v múzeu (Museum of Bad Art). Všetky tunajšie maľby spája jediné: Medzi umelcovým nápadom a jeho schopnosťami je veľká priepasť.

Múzeum začalo svoju činnosť obrazom nájdeným pri smetných košoch v jednej bostonskej ulici v roku 1993. Predajca starožitností Scott Wilson našiel maľbu staršej ženy, ktorá tancuje v kvetinovom poli pod žltou oblohou. V jednej ruke mala kyticu čerstvo natrhaných kvetín a v druhej ruke červené kreslo. Originálne, avšak zle prevedená maľba, sa stala pre Wilsona a jeho priateľa Jerryho Reillyho prvou v ich zbierke zlého umenia.

Už od svojho založenia má múzeum prísne zásady. 9 z 10 darovaných diel je odmietaných, pretože je ich umelecké stvárnenie príliš dobré. Diela prijaté ako dary, kúpené v obchodoch s použitými vecami či nájdené pri košoch spája pokrivená perspektíva, zmätený symbolizmus alebo divné farebné kombinácie. Na obrazoch ľuďom často chýbajú dlane a chodidlá, pretože je ťažké ich namaľovať.

Dnes má múzeum v Bostone vo svojej zbierke 700 exponátov z ktorých je vystavených okolo 30. Každá maľba je doplnená o oficiálny komentár múzea, napríklad pri obraze Pes-žonglér v sukni z trávy je pripísané “skvelý príklad pracnej zbytočnosti”, hostia však môžu vlastný názor vyjadriť v návštevnej knihe.

Vstup do galérie na 55 Davis Square v budove kina je zadarmo, pokiaľ máš lístok do kina.

The Museum Of Bad Art, Spojené štáty
55 Davis Square, Somerville, MA 02144, USA
42.3966524,-71.1230653
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.132 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km