Skip to content

Hrob Chow Manderlena

Miesto posledného odpočinku prvého zdokumentovaného Číňana v Spojených štátoch leží na bostonskom cintoríne.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na cintoríne v Boston Common je skromný hrob označený menom Chow Manderlen významnejší, než by sa mohlo zdať. Náhrobok na cintoríne Central Burying Ground slúži ako dôkaz o prvom Číňanovi v Spojených štátoch.

Čínsky hrob

V roku 1794 sa čínsky mladík dostal na palubu lode Union, ktorej velil John Boit mladší, obchodný námorník. Vtedy 17-ročný mladík pôsobil ako Boitov sluha. Onomasticky by sa mal volať Zhou Libei, ale “Chow Manderlen” bol len hovorový pokus o prepis jeho mena.

Podľa New England Historical Society, Boitova rodina pomáhala priekopníkom obchodu medzi USA a Čínou po skončení americkej revolúcie. V roku 1794, vo veku 19 rokov, sa Boit mladší plavil po svete na lodi Union. Chow nastúpil na palubu v decembri toho istého roku, keď loď dorazila do Kantonu. Krátko po ich návrate do Bostonu Chow zomrel po páde zo sťažňa inej lode.

Čínsky hrob

Na náhrobnom kameni je vyryté meno “Chow Manderlen” a odkaz, ktorý znie: “Chow Manderlen”: “Tu je pochované telo Chowa Manderlena, rodáka z Číny, vo veku 19 rokov, ktorého smrť nastala 11. septembra 1798 pádom zo stožiara lode Mike z Bostonu. Tento kameň postavil na pamiatku jeho láskavý kapitán John Boit Jr.”

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.087 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km