Skip to content

Rodisko telefónu

Kamenná značka pripomínajúca prvý prenos zvuku po drôtoch.

Približná doba čítania: 2 minúty

V uliciach mesta Boston sú všade historické značky a pamätné tabule. Väčšina z nich sa týka rôznych ľudí a udalostí, ktoré sa odohrali v histórii Bostonu. Existuje však jedno miesto, ktoré pripomína malú, ale významnú udalosť, ktorá navždy zmenila nielen dejiny Bostonu a Spojených štátov, ale aj dejiny ľudstva a sveta.

Škótsky prisťahovalec a vynálezca Alexander Graham Bell a elektrotechnický inžinier Thomas A. Watson sa 2. júna 1875 nachádzali v podkroví piateho poschodia budovy na Court Street 109, keď sa im po prvýkrát v histórii podarilo preniesť zvuk po drôtoch. Hoci tento experiment trval len niekoľko okamihov, bol vyvrcholením desaťročí výskumu.

Experiment sa zopakoval takmer o rok neskôr 10. marca 1876. Po drobných vylepšeniach a úpravách Bell vyslovil slová: “Pán Watson, poďte sem. Chcem vás vidieť.” Watson bol prekvapený, keď počul Bellov hlas, a Bell bol rovnako prekvapený, keď videl, že Watson nasleduje jeho pokyny. Telefón bol prvýkrát vystavený na výstave storočia vo Philadelphii neskôr v tom istom roku. Začal sa vek telefónu.

Od roku 1876 prešiel telefón mnohými zmenami a vylepšeniami. Z rotačných telefónov sa stali tlačidlové telefóny, z ktorých sa stali mobilné telefóny a nakoniec smartfóny.

Odhaduje sa, že denne sa na celom svete uskutoční približne 13,5 miliardy telefonických hovorov a všetko sa začalo práve tu, keď dvaja muži objavili, že zvukové vlny sa dajú prenášať cez elektrické vedenie. Ak sa zaujímate o históriu telefónov, potom sa vám oplatí pozrieť si symbol miesta zrodu telefónu.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km