Skip to content

Socha kravy Emily

Venované miestnej krave, ktorá utiekla z bitúnku a stala sa medzinárodným symbolom mieru.

Približná doba čítania: 4 minúty

Mesto Sherborn v štáte Massachusetts je relatívne malé mestečko a jeho veľkú časť tvorí malebná poľnohospodárska pôda a malebné štvrte. Pozdĺž cesty č. 27, neďaleko centra mesta, sa nachádza Peace Abbey: park venovaný pacifizmu, nenásiliu a odporcom vo svedomí s pamätníkmi a pamätnými tabuľami venovanými mnohým známym zástancom mieru v histórii, ako napríklad Mahátma Gándhí, Matka Tereza, Albert Einstein, John Lennon, Susan B. Anthonyová a mnohí ďalší. Ľudia však nie sú jediní, ktorým sa tu vzdáva pocta.

Socha kravy Emily

Uctená je tu aj krava Emily, miestna krava, ktorá len o vlások unikla smrti a svojím strastiplným príbehom sa stala silným symbolom inšpirujúcim svet. V roku 2003, na Deň Zeme, jej opátstvo Peace Abbey venovalo bronzovú sochu za 98 000 dolárov.

14. november 1995 sa pre kravu Emily pravdepodobne začal ako každý bežný deň, ale nevedno prečo bola v ten deň naplánovaná na porážku. Keď sa naskytla príležitosť, trojročná jalovica s hmotnosťou 730 kg sa vyrútila cez 1,5 metrovú bránu a utiekla sa na slobodu.

Napriek hustému sneženiu Emily unikala zajatiu 40 dní a po vypočutí príbehu jej prišlo na pomoc mnoho obyvateľov mesta, ktorí ju kŕmili a ukrývali. Meg Randová a jej rodina boli mimoriadne dojatí a zachránili krave život, keď ju kúpili z bitúnku len za 1 USD. Na Štedrý deň Randovci priviedli Emily do opátstva Peace.

Socha kravy Emily

Po príchode do Peace Abbey sa príbeh Emily rozšíril po celom svete a stala sa z nej celebrita. Mnohí ľudia videli v jej príbehu náboženský význam, keďže bola privezená na Štedrý deň a na slobode bola 40 dní, teda rovnako dlho, ako Boh upratal Zem dažďom, Mojžiš sa postil a Ježiš putoval púšťou.

Príbeh silno rezonoval aj v hinduistickej komunite, keďže dátum jej úteku, 14. november, bol zároveň dňom narodenia prvého indického premiéra Jawaharlala Nehrua a biela škvrna na jej hlave pripomínala siluetu krajiny. Prišlo za ňou veľa návštevníkov z Indie a stala sa symbolom práv zvierat, vegetariánstva a mierového spolužitia zvierat a ľudí.

Emily zomrela 30. marca 2003 po tom, čo trpela rakovinou maternice. Sedem dní pred smrťou miestny chrám Lakshmi v Ashlande v štáte Massachusetts Emily požehnal. Tamojší kňaz jej okolo nohy priviazal kúsok zlatej nite a ďalšiu jej previazal cez dieru v uchu, kde bývala visačka s číslom, ktorú dostala na bitúnku.

Socha kravy Emily

Po Emilyinej smrti dala rodina Randovcov postaviť jej bronzovú sochu v životnej veľkosti. Na soche má Emily na sebe prikrývku a okolo krku jej visí veniec kvetov. Oboje sú hinduistické symboly úcty. Socha bola inštalovaná nad jej hrobom, kde ju odhalili na Deň Zeme. Po jej smrti boli odstrihnuté vlasy z Emilyinho čela a chvosta, stopy krvi a zlatá niť umiestnená cez jej ucho pustené do rieky Gangy v Indii.

Príbeh kravy Emily je príbehom odhodlania, prežitia, súcitu a lásky. Bola obyčajným zvieraťom, ktoré sa stalo neobyčajným symbolom a spojilo ľudí cez hranice krajov, medzinárodné hranice a rôzne vierovyznania.

Ak by ste chceli vzdať úctu Emily a ďalším bojovníkom za mier a nenásilie v dejinách, v Opátstve mieru sú vítaní všetci.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km