Skip to content

Čarodejnícky dom v Salem

Jediný povôdný dom, ktorý je priamo prepojený na čarodejnícke procesy v Saleme z roku 1692.

Približná doba čítania: 3 minúty

Salemské čarodejnícke procesy sa konali medzi februárom 1692 a májom 1693. Obvinených bolo viac ako 200 ľudí, 59 bolo odsúdených, 31 bolo uznaných za vinných a 20 bolo popravených. Títo nešťastníci boli obesení a jeden muž bol umučený na smrť.

Medzi sudcami, ktorí usvedčili čarodejnice na dôkazoch založených na snoch alebo víziach, bol Jonathan Corwin. Ako miestny sudca a občiansky vodca bol Corwin poverený, aby vyšetril tvrdenia o posadnutí diabolskej činnosti, keď v Saleme a susedných komunitách došlo k prudkému nárastu čarodejníckych obvinení.

Sudca Nathaniel Saltonstall rezignoval po poprave Bridget Bishop, keď bol nespokojný s riešením posledného prípadu (poprava). Saltonstall nikdy neveril diabolskému posadnutiu a nebolo pre neho ľahké uniknúť zo salemského šialenstva (najmä aj keď on sám bol obvinený z čarodejníctva).

Na pôvodne miesto sudcu Nathaniela Saltonstalla, nastúpil sudca Crovin. Jonathan Corwin pracoval na súde v Oyer a Terminer, a nakoniec poslal 19 osôb na popravisko na istú smrť. Všetkých 19 sa odmietalo priznať k čarodejníctvu a trvali na svojej nevinne.

The Witch House at Salem

Dom čarodejníc, ako je dnes známy, bol domovom Jonathana Corwina a je jedinou stavbou, ktorá dodnes stojí v Saleme v štáte Massachusetts. Dom zakúpil sudca Corwin v roku 1675, keď mal 24 rokov a žil tam viac ako štyridsať rokov. Corwin je pochovaný na neďalekom cintoríne Broad Street. Dom zostal vo vlastníctve rodiny Corwinovcov až do polovice 19. storočia.

Dnes je v dome múzeum zamerané na predstavenie každodenného rodinného života, architektúry a nábytku v 17. storočí. Je to jeden z posledných odkazov na dobu v amerických dejinách, keď boli ľudia obesený, pre spektrálne dôkazy. Súdny dvor bol rozpustený po tom, ako obvinili manželku guvernéra Willama Phippsa z čarodejníctva. Nový zoskupenie sudcov prepustilo a omilostilo tých, čo čakali na popravu.

V Salem nájdeš aj tzv. “Pioneer Village“, ktorá verne ukazuje život v meste v roku 1630, ešte pred začatím procesov. Nachádza sa len 10 minút jazdy od centra mesta v lesoch pri oceáne.

Zaujímavosť: Názov Salem, je odvodený z hebrejského slova pre mier.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.066 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km