Skip to content

Trať Petite Ceinture

V Paríži nájdeš aj príjemné zákutia. Napríklad takýto nádherný kus prírody takmer v centre mesta

Približná doba čítania: 2 minúty

Tento malý železničný okruh okolo centra Paríža slúžil cestujúcim medzi rokmi 1862 – 1934 a spojoval päť hlavných vlakových staníc, ktoré patrili piatim rôznym spoločnostiam. Vďaka rastu mesta a rozmachu metra však táto kruhová trať v 20. storočí stratila zmysel.

Niektoré časti okruhu už pohltila príroda. Kvetiny a burina prerastajú medzi koľajnicami a kontrastujú so stenami pokreslenými grafitmi. Mosty, tunely i pôvodné koľaje zostávajú takmer nedotknuté, pretože sú skryté za uličkami vtedajšieho okraju mesta.

Malý okruh stále vlastní SNCF, francúzske štátne železnice, takže koľaje sú považované za súkromný pozemok. Napriek tomu ťa nevinná prechádzka najskôr do problémov nedostane. Pokiaľ sa však chceš držať pravidiel, môžeš navštíviť úsek medzi Porte d’Auteuil a Gare de la Muette: V roku 2008 bola táto časť trate prehlásená za prírodný chodník a otvorená verejnosti.

Na Malý okruh sa dostaneš na niekoľkých miestach. Najkrajšie úseky začínajú na zastávkach metra Balard, Porte de Vincennes, Porte Dorée a Buttes Chaumont.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33