Skip to content

Gimbel’s Bridge

Trojposchodový medený most spája dve manhattanské budovy v štýle art deco.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na začiatku 20. storočia boli tieto dve budovy, kedysi známe pod spoločným názvom Saks-34th Street, jedným z najhonosnejších nákupných centier v New Yorku a boli spojené rovnako honosným mostom, ktorý je dnes známy ako Gimbel’s Bridge.

Po tom, ako maloobchodný gigant Gimbel’s v roku 1923 kúpil spoločnosť Saks, sa spolu s Macy’s stali jedným z najväčších newyorských maloobchodov. Nový konglomerát, ktorý vždy konkuroval spoločnosti Macy’s, ktorej obrovský vlajkový obchod sa nachádzal len o niekoľko blokov vyššie, si upevnil svoju pozíciu tým, že spojil svoj obchod na 34. ulici so sídlom spoločnosti Saks na Piatej avenue veľkolepým mostom.

Tento most postavený v roku 1925 navrhla architektonická spoločnosť Shreve and Lamb, ktorá o niekoľko rokov neskôr navrhla Empire State Building. Most je zavesený nad 32. ulicou a má medenú fasádu v štýle art deco, ktorá sa časom zmenila na žiarivo zelenú. Most je sám o sebe takmer samostatnou budovou, má tri poschodia a okná od steny k stene na oboch stranách, aby ľudia mohli pozorovať ulicu pod ním.

Most Gimbel

Kedysi bol most otvorený pre nakupujúcich, teraz spája súkromné poschodia koncových budov Gimbel’s, ale návštevníci ponáhľajúci sa na stanicu Penn Station sa môžu pozrieť hore a spomenúť si na New York, kde duel obchodných domov mohol vytvárať architektonické divy.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Gimbel’s Bridge

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km