Skip to content

Hutt River

Územie odtrhnuté od Austrálie na protest proti novo zavedeným obilným kvótam

Približná doba čítania: 3 minúty

27. mája 1976 poslalo austrálske ministerstvo zahraničných vecí kabelogram predsedovi vlády do Canberry. Dokument označený ako dôverný sa týkal provincie Hutt River. Stálo v ňom:

Podľa našich právnikov neexistuje v súčasnosti žiadna relevantná informácia ani dôkaz, že by Casley porušil austrálske zákony, napriek tomu sa pô dôkladnom zvážení domnievame, že jeho snahy o uznanie suverenity “štátu Hutt River” a seba samého ako “kniežaťa Lenoarda” nie sú žiadúce a federálne i miestne úrady by im mali podľa svojich možností administratívnym spôsobom brániť.

Vlajka Hutt River

Predstavte si príjemnú, mierne zvlnenú krajinu na západe austrálskeho kontinentu, len tridsať kilometrov od Indického oceánu. K obzoru sa tiahnu lány snehobielych i blankytných vlčích bôbov, ktoré sa tu pestujú čoby krmivo pre dobytok bohaté na proteíny. Píše sa roku 1970 a farmár Leonard George Casley žije s manželkou Shirley a siedmimi deťmi vo svojej súkromnej, nedávno vyhlásenej ríši. Po mnohých pokusoch a vyjednávaní ohľadne nových výkupných kvót pšenice, ktoré považuje za likvidačné, to vzdal a rozhodol sa odtrhnúť od Austrálie úplne.

Hutt River

S austrálskymi úradmi je Casleyho kniežatstvo Hutt River od tej doby v napätých vzťahoch, ktoré často prerastajú do otvorenej nevraživosti. Austrálska pošta odmieta voziť z Hutt River zásielky, takže ich Casley musí posielať cez Kanadu. Kvôli pokračujúcim sporom o dane vyhlásil Austrálii dokonca formálne vojnu, Canberra to napriek tomu nehorázne ignorovala. Už o týždeň Casley oficiálne zastavil nepriateľské akcie. Štát Hutt River nemá oficiálne diplomatické uznanie, ale v určitej forme ho Austrália berie na vedomie – v roku 2005 získali Leonard i Shirley od daňového úradu oficiálne potvrdenie, že nemajú v Austrálii trvalé bydlisko. Tím pádom nemusia ani nič platiť. Kópia daňového priznania Kniežaťa Leonarda visí na stene vedľa nainskej pošty, aby si ho mohol každý pozrieť. Patrí k najväčším pamätihodnostiam tohto štátu.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.62 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Blízke miesta do +/- 300km