Skip to content

Pamätník Leva Tolstého

Spomienka na málo známy kultúrny vplyv, ktorý mal Tolstoj na Indiu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Je takmer nemožné navštíviť Dillí a vynechať Connaught Place, pulzujúce nákupné centrum plné útulných kaviarní a luxusných obchodov. Obklopuje ho aj množstvo pamiatok, ako napríklad starobylý chrám Hanuman, observatórium Jantar Mantar a Agrasen ki Baoli.

Leo Tolstoy monument

Ak sa návštevníci prejdú ďalej od nákupného centra, môžu na viacerých miestach v okolí štvrte Janpath, kde sa nachádza rušný trh s tibetskými látkami, vidieť nečakané ruské meno. V tejto oblasti sa nachádza budova s názvom Tolstého dom, ulica s názvom Tolstoj Marg a v indickom hlavnom meste sa dokonca hrdo týči socha samotného Leva Tolstého.

Na podstavci je meno spisovateľa napísané v hindčine a ruštine spolu s rokom inštalácie sochy: 1989. Ale samozrejme, jeho zenit popularity v Indii siaha ešte ďalej. Je známe, že ruská literatúra formovala intelektuálny život v Dillí v 60. a 70. rokoch 20. storočia; Gorkij, Čechov a Puškin boli vtedy v obľube, ale nie tak ako Tolstoj, ktorý je v móde dodnes. V každom kníhkupectve v Dillí ľahko nájdete výtlačok Anny Kareniny alebo Vojny a mieru.

Leo Tolstoy monument

Spojenie Tolstého s indickou kultúrou sa tu však nekončí. Ešte významnejšie je, že na slávnu filozofiu nenásilia Mahátmu Gándhího mala veľký vplyv Tolstého kniha z roku 1894 Kráľovstvo Božie je v tebe. Hoci sa nikdy osobne nestretli, obaja si až do Tolstého smrti v roku 1910 dopisovali, vymieňali si množstvo listov a diskutovali o politike. Gándhí počas svojho juhoafrického hnutia pomenoval svoj ašram aj “Tolstého farma”.

Pamätník na Janpath slúži ako dobrá pripomienka tohto zabudnutého kultúrneho spojenia medzi Indiou a Ruskom.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

India, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.698 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km